Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Gilberto_Rodriguez_(desambiguacion) Félix_María_Calleja_del_Rey_conde_de_Calderón Urraca_«la_Asturiana» Inmigracion_japonesa_en_Filipinas Unity_(Motor_3D) Rizósfera Republica_de_Connaught Municipio_de_Arcade_(Kansas) Roberto_Enrique_Smith_Perera Gethyum_cuspidatum François_Fillon Municipio_Monte_Carmelo_(Trujillo) Revista_Somos Unidad_periferica_de_Ftiotide Tríceps_braquial Roberto_Rogel Gibalbín Galium_cynanchicum Gilberto_de_Jesús_Casas Geometría_cartesiana Rover_25 Revista_EL_Hogar Trofeo_Junta_Comunidades_Castilla_La_Mancha_futbol Función_booleana_2-monótona Universidad_Internacional_de_Texas_A&M Tus_ojos_me_vieron Gloria_Zea Rhynchopetalum Iglesias_barrocas_de_las_Filipinas Trioxano Robert_B_Cialdini Undimotriz Ijah Garges_les_Gonesse Richelieu_(Indre_et-Loire) Revista_medica Iglesia_de_San_Esteban_(Moradillo_de_Sedano) Rivage_Tower Municipio_de_Schuylkill_(condado_de_Schuylkill,_Pensilvania) Municipio_de_Montville_(condado_de_Medina,_Ohio) Infante_de_Castilla Turbo_Delphi Gimbernatea Municipio_de_Henry_Clay_(condado_de_Fayette,_Pensilvania) Geronimo_Jr. Muralla_califal_(Almeria) SIDAC Trigona_lineata Uzi_Narkis Gernelle Municipio_de_Fischbein_(Dakota_del_Norte) USS_Lamprey_(SS-372) Iglesia_catolica_en_España Resultado_de_las_primarias_del_partido_Repúblicano_2008 Inmediación

html map