Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Separación_vertical_reducida_mínima Say_No_More_Impermeable_un_regreso_subacuático Society_for_Scientific_Exploration Selección_de_futbol_de_Timor_Oriental Tomas_Garcia_Figueras Saint_Denis-du-Payre Sansevieria_jacquinii Saint_Cyr-l'École Tanga_(región) Tom_Harkin Sachin_Dev_Burman Síntomas_de_abstinencia Salar_de_Llamara Shlisselburg Sindrome_de_Cornelia_de_Lange Sancho_Garces_III_el_Mayor Tom_Tully Stone_Cold_(pelicula) Saint-Martin-le-Beau The_Wailers Schimperella Tomas_Jose_da_Anunciaçao Sexy_movimiento São_Cristovão_de_Nogueira Sonata_para_piano_n.º_15_(Mozart) Sainte_Helene_(Lozère) SoFLY_&_Nius Stephen_Douglas Schilbe_yangambianus Sinfonía_n_º_6_(Chaikovski) Samsung_i5500 Spisská_Kapitula Synchytrium_endobioticum Streptococcaceae The_Bitterest_Pill_(I_Ever_Had_to_Swallow) Stefan_Dushan Suramericano_de_Natación_de_2004_-_200_m._Espalda_Femenino Torri_Webster Sugar_Bush_Knolls_(Ohio) Senkaku_shoto Tibor_Mezőfi Sulaymán_banu_Hud_al-Musta'in Torrecilla_de_los_Angeles Torneo_femenino_de_fútbol_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Atenas_2004 Tour_de_Francia_1991 Shirleysburg Salto_de_esquí Tiglath_Pileser_I Toretocnemidae San_Felipe_del_Progreso Tedi_Thurman Sant_Pere_de_Riudebitlles Saint-Remy-Chaussee Sakanashi_Masafumi Test_psicologico

html map