Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Aradu_(F89) Axl_Silva Antoni_Badia_i_Matamala Avenida_Kingston_(Línea_Eastern_Parkway) Harry_Reid Mosinee_(Wisconsin) Avenida_Circunvalacion_Americo_Vespucio Gubérniya Guerra_de_Cataluña_(1640-1659) Montalto_Uffugo Hermione_Norris Guillermo_Perez-Roldán Arán_(Biblia) Hospital_Familiar_de_Yungay Identificación_bacteriana Apurimac_(álbum) Apuesta_de_derecho Grosbois_lès-Tichey Hyogo_Japon Montalt IAI_Eitan Anomaluromorpha Ancizar_López Assé_le-Bérenger Mortadelo_y_Filemon_Los_demas,_todos_maltrechos Guatero Grupo_C_de_la_Copa_Mundial_de_Futbol_de_2010 Ashford_(Kent) Australes Hermione_sulcicaulis Argazón Hurricane_(album) Gringo_el_Original Hallirhotius_quafrimaculatus Harpimímido Harvest_Moon_Island_of_Happiness Gymnocalycium_moserianum Monte_Olav Helianthocereus_hyalacanthus Half_moon Ministerstvo_Vnutrennij_Del Héctor_González_(futbolista) Heinrich_Friederich_Lenz Antiguo_astronauta Arteria_nasal Apeadero_de_Fiais_da_Telha Gusen Hidarnes Aphyosemion_etsamense Anales_del_Museo_Nacional_de_Chile._Segunda_Sección Hardship_Red Monomma_maximum Molly_Picon Aoandaon Armand_Bouchart

html map