Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

BK_Liepājas Bishorn Balat_(Turquia) Blackwell_House Besa_mi_piel_(album) CIET Carlosama Bitti Campeonato_Mundial_de_Constructores_de_Fórmula_1 Barrio_belgrano_(junin) Barbeuia Castillos_de_portugal Bandung_Raya_F._C. Bahrainona BMP-T_(Transporte_de_tropas) Calle_del_Caballero_de_Gracia Bielorrusia_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Lillehammer_1994 Carex_tenax_var._leucensis Batalla_de_dara Bicentenario_del_Inicio_de_Independencia_de_México BAF Ballmoos Cabezón_cinéreo Bartolome_de_Pisa Bingo_Players Año_757 Bob_y_Carol_y_Ted_y_Alice Begonia_×_credneri Campydorum Biblioteca_Nacional_de_Líbano Boletin_oficial_de_Canarias Cantharolethrus_steinheili Campanula_primulifolia Brian_Jackson BD-22_5866 Cayambe_(volcan) Cereus_phaeacanthus Carumbium_sebiferum Beethovenia Calle_del_Doctor_Pi_i_Molist Centro_Nacional_de_Investigacion_Atmosférica Bizén_Fuster Broken_CGT_N._2 Babe_ruth Bolívar_(El_Salvador) Bugatti_Veyron Campeonato_Brasilero_Serie_A_1971 Cancion_infantil Behbeit_el_Hagar Carretera_más_alta_de_América Chac Beni_de_Cádiz Catamayo_(cantón) CD++Builder Bon_Pastor

html map