Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

VIRÜS Trigo_racimoso Municipio_Colon_(Zulia,_Venezuela) Roma:_auge_y_caida Municipio_Simón_Rodríguez_(Anzoategui,_Venezuela) Go_West!_A_Lucky_Luke_Adventure Usama_bin_Ladin Rozier-Cotes-d'Aurec Iglesia_de_las_Bernardas_(Salamanca) Renacimiento_del_siglo_XII Municipio_de_Mill_(condado_de_Grant,_Indiana) Roque_Gaston_Máspoli Union_Nacional_de_Fuerzas_Populares_(Marruecos) Glandula_suprarrenal Twisted_nerve Ryan_Moloney Rokycany Muntiaco_de_Roosevelt Gnegneri_Yaya_Toure Fruíme_(aldea) Ricardo_Darín_(hijo) Genos_(Alto_Garona) Municipio_de_Cove_City_(Arkansas) Gen_pearl Germán_Weiner Glaciares Rubí_rebelde Ignacio_Grela Reino_de_powys Roberto_León_Grela Iniciativa_popular_europea François_Severin_Marceau-Desgraviers Urones_de_Castroponce_(Valladolid) Gastronomia_de_Nueva_Zelanda Gerardo_Garcia_León Rodolfo_Ferrando Tremonton S_Shankar Rheinfelden_(Alemania) Rudolfus_Hubertus_Hesp Reloj_Gigante_de_Zamora Rumersheim-le-Haut Rio_Coatzacoalcos Universidad_de_California,_Los_Angeles Gene_Littles Utricularia_sect._Lecticula USA Indumentaria_del_pueblo_Mexica Twin_Peaks_Fire_walk_with_me Río_Peralonso Romero_coronario Unión_Británica_de_Fascistas Garlède_Mondebat Reina_Elsa Ruth_Jiménez

html map