Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Chinchilla_(roedor) Vernonia_involucrata Ciencia_y_técnica_en_la_Ilustración_espanola Cheick_Diabaté Abd’Allah_ben_Buluggin Charlie_Bartlett Wilfredo_Jiménez XLV_eleccion_de_los_miembros_de_la_Cámara_de_Representantes_de_Japon Charlotte_(North_Carolina) Zona_de_Desarrollo_Próximo Academia_Narinense_de_Historia Al-Wahda_SC A_15_cm_de_la_realidad Aeropuerto_de_Zavodskoe Comunas_de_Saona_y_Loira Acento_constituyente Al_otro_lado_del_espejo_(programa_de_televisión) Ah_1z_viper Agente_de_viajes Col_de_Kerguelen Clasificacion_de_CONMEBOL_para_la_Copa_Mundial_de_Futbol_de_1982 Ciclosporosis Aeropuerto_de_Varanasi Abd_as_salam_yasin World_Snooker_Championship Agatha_(pelicula) Colega,_¿dónde_esta_mi_coche? Circuba Cobain Vladdo ATP_500 Adolfo_Büttner We're_All_Alone Villa_Campanario Vladimir_Sukachov Alcanizo Citrus_×_dulcis Aaron_Director Comunidad_Democrática_Centroamericana Aaron_t_beck Claper_des_Gegant Zakât Controladores_de_dispositivo Viure Comision_Internacional_de_Proteccion_Radiológica Computacion_basada_en_ADN Al_Hombre_de_la_Luna_se_le_hizo_un_rato_tarde Adam's_Rib Acupresion Vladímir_Antonov-Ovseyenko Yorkshire_Television William_Snodgrass Comedia_griega_antigua Colonias_de_Santa_María_y_Las_Margaritas Cheiridopsis_olivacea

html map