Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Castor_y_Polux Cementerio_del_Morumby Bill_Hewitt_(baloncestista) Beaulieu_(indre) B2g Campeonato_mundial_de_patinaje_de_velocidad_sobre_hielo Caisson_(ingenieria) Banh_rán Casi_embarazada Bektashi Centaurea_tagana_var._africana Año_1706 Bráfim_(Tarragona) Catarata_El_Encanto Cayetano_de_Thiene Brugger_&_Thomet_MP-9 Boroanos Buphthalmum_pratense Cantón_de_Saint_Maixent_l'Ecole-2 Campanopsis Bolívar,_Santurce Campeonato_Uruguayo_de_Fútbol_2009-2010 Batalla_de_Ishibashiyama Buenas_noches_(programa_de_television) Capítulos_de_Breaking_Bad CESCR-OP Carlos_A_Borzani Champey-sur-Moselle Bentinckia_renda Ceggia Base_aérea_de_getafe Barbus_kerstenii Casio_(Otelo) Brownstown_(condado_de_Lancaster,_Pensilvania) Birthe_Kjaer Castillo_de_Pinto Barbie_Blank Catedral_del_santo_rosario_de_gaoxiong Cerastium_lanuginosum Centro_cívico Baptistonia_pubes Catedral_de_Nuestra_Señora_de_Kazán_(La_Habana) Centros_de_salud Calanthe_bachmaensis Cardo_ajónjico Castellano_camba BAAD Barros_y_alfares_de_Buno Birinci_Divizionu Capítulos_de_Soul_Eater Caricina_curvula Canton_de_Rozoy-sur-Serre Bolitoglossa_nicefori Celula_vegetal Batalla_de_Kinsale

html map