Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Karrar_Jasim Kelsey_Grammer José_Maria_Semprun_Gurrea Irene_Fornaciari Jugador_Mundial_de_la_FIFA_1999 La_Charite-sur-Loire José_Manuel_Martínez_(atleta) Jaime_Gonzalez Jefferson_(Iowa) It_takes_a_Village_Idiot,_and_I_Married_One_(libro) Juani_en_Sociedad Katilda Kimveer_gill Juan_Manuel_Trujillo John_Bruce L'Epine La_Corte_de_Faraon_(Zarzuela) Kristin_Chenoweth Lenguas_epi L'Île_Bizard–Sainte-Genevieve Jallans Juan_de_Estrada Jordi_Marenyà Juan_Leandro_de_la_Fuente Isla_Sibiryakova La_fala José_S._Benítez Jane_Clifton Juan_Gutiérrez_Soto Interacción_ion_dipolo Juegos_Panafricanos_de_1978 Lista_de_imágenes_en_la_portada_de_Sgt_Pepper's_Lonely_Hearts_Club_Band Kin_Tsuchi Leopoldo_Romanach_Guillen Interviu_Boomerang Iskandar_de_Johor KV_31 Jotyn Jean_Fredéric_Phélypeaux La_pipa_de_la_paz Juri_Han La_Fonteta_de_Sant_Lluis_(Valencia) Jonas_andries_van_praag Isolaccio-di-Fiumorbo J-Hood Kare_Hedebrant La_lección_de_inglés/_Perjudícame Lampetie Jane_Rhodes Keukenhof José_Ramon_Marin_Gutiérrez Jornada_de_Los_Gelves Into_the_mystic La_Reina_de_las_carretillas Laberinto_de_pasiones

html map