Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Valeria_Archimaut Zona_Deprimida_del_Salado Vall-llobrega Chogyal_Namkhai_Norbu Yuna_Itō Charlie_Rose Alejandro_Baldu Vida_de_perros._Poemas_perrunos Aguají YOH Acento_melódico Chigmecatitlán Christian_Heinrich_Friedrich_Peters Villa_del_cine Zenon:_La_Chica_del_Siglo_21_(película) Coentro Comarcas_de_Mallorca Alberto_Felipe_de_Baldrich_y_de_Veciana Comando_de_Base_Aerea_4/VII Vladimir_Cruz_(actor_cubano) Aeropuerto_internacional_de_tianjin_binhai Vida_en_miniatura Aeropuerto_de_Biarriz Aftermath_(álbum) Agricultura_en_la_Union_Europea Charlotte_M_Taylor Club_Deportivo_Unión_Bellavista Cofradia_del_Santisimo_Cristo_Yacente_y_Nuestra_Senora_de_la_Luz_en_Su_Soledad_(Murcia) Abadia_de_Holyrood Zona_de_Benioff Aeropuerto_Internacional_de_Kuala_Lumpur Abel_Ramon_Caballero_Álvarez Cine_de_Taiwán Aeropuerto_de_akureyri Vila_Soeiro_do_Chão Verdes_Ecologistas Víctor_(Colorado) Circus_Devils Viviana_Ramos Citrus_×_yatsushiro Vasilisa_la_bella Al_Shat_S._C. Abrebotellas Cinturon_principal Chêne_Bernard Claudio_Berthollet Agrupación_de_Electores_Almanzora_Cantoria Ailanthus_giraldii A_tres_bandas Acacia_colubrina Circulacion_renal Condado_de_Saline_(Illinois) Aeropuerto_Internacional_de_Orlando_Sanford Wong_Sin_Sang Adambea_hirsuta

html map