Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Mosaico_filtro_de_color Angel_Salas Moiynkum Hefei Guerra_de_la_Quinta_Coalición Hemopexina Arcibiskupsky_palac_v_Praze Anguloa Andrés_Pérez_Cardenal Asedio_del_monte_hiei Anemonoides_ulbrichiana Guardian_(canción) Heterispa_apicalis Hermandad_de_Culto_y_Procesión_de_Jesús_Nazareno_del_Perdón_y_María_Santísima_de_Nueva_Esperanza_(Málaga) Asociación_NOS Hleiðargarðr Mitología_vasca Hallelujah_(canción_de_Gali_Atari_y_Milk_&_Honey) Héctor_José_Campora Archiclematis_alternata Arquitectura_metálica Mireia_Pérez Muerte_en_Venecia_(novela) Arco_arabe_de_Ágreda György_Bródy Automata_de_Moore Anthony_Reveillère Muizon Avefria Antonio_González_Balcarce Monte_Lawu Aufidio_lurco Moser Avesnes-lès-bapaume Monochilus Muni_(agencia) Moulis-en-Médoc_(desambiguación) Antena_3_Television Angrobia_simsoniana Anaspis_laurenti Helmut_Ditsch Monasterio_irlandés André_Bretón ISA_(informática) HD_128311 Harlandia Arrondissement_de_Parthenay Mordella_batjanensis Hints_Allegations,_and_Things_Left_Unsaid Mud Antonio_Ramilo_Fernandez-Areal Mitlogía_asturiana Ministerio_de_Economía_y_Hacienda_(España,_2004-2011) Antonio_Cabrera Angel_Juanes_Peces

html map