Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Posición_delantera Palacio_del_Pardo Oides_quadrivittata Posse Naranjo_de_bulnes Oncostema_africana Origen_de_todas_las_plantas Peregrín_García_Cadena Otradni_(Tajtamukái,_Adiguesia) Partido_Democratico_(Yugoslavia) Partido_Democrata_Cristiano_(Espana) Musicos,_poetas_y_locos_(Heroes_del_Silencio) Mythimna_guanyuana Peking-París Night_Eternal Ordenes_militares Nanticoke_(Pensilvania) Paranemachilus_genilepis Poli_de_Guardería Ola_(Arkansas) Olhao_da_Restauração Philip_Showalter_Hench Parque_fluvial_Padre_Renato_Poblete P-2_Neptune Nordur_Ísafjardarsysla Mátyás_Szűrös Nachr._Königl._Ges._Wiss._Georg-Augusts-Univ. Música_en_Espera Nicolás_Roerich Parque_de_la_Font_Florida Pansotti Nicolas_Leoz Nebulosa_de_la_Calabaza Piraguismo_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Atlanta_1996 Nichi_Vendola Nodosaurido Non_si_paga,_non_si_paga! Paridea_sancta Pomacanthidae Pata_de_gallo_(diseño) No_Tomorrow_Records Parque_Nacional_de_Kerinci_Seblat Paula_Lambruschini Novela_griega_de_aventuras Ogre_(Tekken) Piratas_somalíes Partido_Socialista_Sanmarines Orista Osuna_(desambiguacion) Parodia_thionantha Penny Personajes_de_Buscando_a_Nemo_(Pixar) Orden_del_Águila_Roja Omar_Ali_Saifuddin_II Nossa_Senhora_da_Conceiçao_(Angra_do_Heroísmo)

html map