Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Sesser Takín Schleswig_Holstein_Sonderbourg_Glucksbourg Taller_(Landas) Soyuz_TMA-05M Santa_Maria_del_Camí_(Islas_Baleares) Sao_Martinho_do_Campo Simon_Sheen Templo_Expiatorio_del_Sagrado_Corazón_de_Jesús_(Zamora_Michoacán) Torreón_de_Fuente_Lámpara Temporada_1960-61_de_los_Syracuse_Nationals Sindrome_del_túnel_carpiano Til Tiputinia Sarah_Roemer The_Ultimate_Fighter_4 Segmentacion_de_cauce Semper_fi Tesorería_General_de_la_República Superconductor_de_tipo_I Terremotos_en_Puerto_Rico Thomas_Hogg Tortola_cordillerana Sonata_para_piano_no_5_en_Sol_mayor_K._283_(Mozart) Saterê-mawe Sd_barreda_bp Suaeda_fernaldii The_Telegraph Sicydium_adelum Teorema_del_sándwich_de_jamon Shanghái_Greenland Teatro_de_Moscu_de_mímica_y_gesto Sistema_de_espejos_giratorios Stromae Silvia_Sandoval Torre_del_Infantado_(Potes) Teluk_Yos_Sudarso Sublevación_de_Poznan Sharpless_2-106 Soga_(desambiguación) Stand_Up_(álbum_de_Dave_Matthews_Band) Samuel_Gustavo_Moreno_Rojas Tiny_Toon_Adventures:_Buster_Busts_Loose! Sinfonía_nº_5_Schubert Tratado_de_San_Lorenzo_(1796) Salsa_(gastronomia) Seiça Sector_eléctrico_en_la_República_Dominicana Sierra_de_los_Brazos Saint_Laurent_du_Mottay This_Is_Our_Punk_Rock,_Thee_Rusted_Satellites_Gather_+_Sing Santiago_Acosta_Gallo Tomas_Hervas The_Fixer_(cancion_de_Pearl_Jam) Tabaco_de_pastor

html map