Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Municipio_Guelatao_de_Juárez_(Oaxaca) Genaro_Pérez_Villamil Tristania_conferta_var._microcarpa Republica_Confederada_de_las_tribus_del_Rif Gama_(Espana) Infierno:_Canto_Decimosexto Rita_(cantante) Municipio_de_Weldon_(Míchigan) Generacion_de_1914 Ruta_Nacional_494_(Japon) G_E_B_A Gambones Galeria_Boydell_Shakespeare Uwe_Laysiepen Fuero_de_Aragon Fungia_fungites Rio_Almodóvar Romano's_Macaroni_Grill Rubiana_real Municipio_de_Lovington Religiones_Afrobrasilenas In_the_City Religion_en_Alemania Fredéric_Francois_Chopin Municipio_de_Jefferson_(condado_de_Carroll,_Indiana) Unión_Internacional_de_Magistrados USS_Nimitz_(CVN_68) Universidad_de_Oriente_Núcleo_de_Anzoátegui_(Extension_Centro_Sur_Anaco) Rio_Pärnu STS_41_D Frederick_(Kansas) Ruby_Trollman Gavilanes_(serie_de_televisión) Glosarithys Río_Abadín Rhinestone_Eyes Fraxinus_baurieri Rhodopsis_speciosa Río_Jandula SEAT_1500 Renault_Floride Fuerzas_Militares_de_Los_Estados_Unidos Gaelscoil Garess Municipio_de_Rutland_(condado_de_Martin,_Minnesota) Río_Kaliali Relaciones_geográficas_de_Indias Rómulo_D_Carbia Robert_Dressler Rumble_in_the_Jungle Municipio_de_Delaware_(condado_de_Ripley,_Indiana) Robot_Boy Go_West_(cancion) Municipio_de_Hastings_Charter_(condado_de_Barry,_Michigan) Geografía_del_Japon

html map