Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Piedra_de_aviso_contra_guerra_y_fascismo Partido_republicano_de_jefferson Personaje_jugador_(videojuegos) Nazario_Eguia Pedro_Maximiliano_Suárez Paxistima Partido_de_Canuelas Natación_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Atenas_2004_-_Estilo_libre_100m_masculino Nicomedes_iv_de_bitinia Ozenx-Montestrucq Pie_de_grifón Nigella_arvensis_var_minor Myrmecocystus Orlando_(desambiguacion) Myrtus_communis Oratorio_para_el_pueblo_(álbum_de_1979) Phantom_Works Nicotiana_glauca Palau_Reial_Major Pont_de-Chéruy Ophiocordyceps Parque_Principado Myctophum Parque_Francisco_José_de_Caldas Neumarkt_en_el_Alto_Palatinado_(distrito) Pedro_Antonio_Gonzalez_Valenzuela Poder_calorífico_inferior_y_superior Métrica_de_Friedmann_Lemaître_Robertson_Walker Ntra_Sra._de_la_Pena_de_Francia Niigata_Japon Palisades_Park_Public_School_District Nadir_Afonso Piediluco Obrada Ninsuna Panoias_(Braga) Port_en_Bessin Pierre-Antoine_Demachy Partito_Democratico_della_Sinistra Niccolo_Ammaniti Obispo_de_Quito P_A_E. Ondas_de_radio Ola_de_ocupación_de_inmuebles_en_Argentina_en_2010 Planescape Orden_de_la_Reunion Pedro_Jose_de_Arteta Pavel_Fedorovich_Batitski Paraná_(ciudad,_Argentina) Northeast_Bon_Homme_(Dakota_del_Sur) Pastor_Belga_Tervuerense Poinciana_elata Piedad_(Damian_Forment) Pazo_de_Raxoi Palos_de_Aragón

html map