Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Aeropuerto_Internacional_de_Pohnpei Ciencia_ficción_blanda Clidemia_benthamiana Christopher_Allen_Lloyd Al-Qadir Agrupacion_Guerrillera_de_Levante_y_Aragón Vignea_altissima Vitaliano Warb. Aharon_Yariv Actegeton Comidas_rapidas Chezard_Saint-Martin Circunvolución_de_la_lengua Vidal_Francisco_Soberón_Sanz Control_de_avenidas Al-Bab Ain_séfra Vaniak Yolet Al_Sobrante You_Only_Live_Twice_(banda_sonora) Abadia_de_Sant'Antimo Vegas_del_Condado Clasica_de_Almería Waialua_(Hawái) Columbea_imbricata_var._striata Valteta WP:PO Colegio_de_Nuestra_Senora_de_la_Antigua Chutai Ciclos_circadianos Aguaderico_2º_(Granada) Adobe_Software Abierto_de_Brasil_2013 Vologases_VI Verfeil Aerodromo_de_Santa_Cilia Yehuda_ben_Moses_ha_Kohén Wy_dit_Joli_Village Video_Cable_Concepción Clementina_Díaz_de_Ovando Vitória_F_C._de_Setúbal Civilizacion_talayótica Aeropuerto_Internacional_de_Tel_Aviv_Ben_Gurion Wikianda Ciudad_del_Niño_Presidente_Ríos Villedieu-les-Poêles Cocina_belga Clermont_sur_Lauquet Acanthus_hispanicus Absolucion_por_el_beneficio_de_la_duda Villahermosa_del_Campo Colección_Folch_de_Minerales_(Barcelona_España) Acorus_calamus

html map