Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Pinilla_Trasmonte_(Burgos) Nevada_State_Route_592 Oba Pickering_(Ontario) Pio_Pita_Pizarro Nuestra_Senora_de_la_Evangelización Parroquia_de_San_Juan_Bautista_(San_Juan_de_Aznalfarache) Nannostomus_trifasciatus Operación_Ogro Néstor_Pedro_Braillard_Poccard Mélanges_Biologiques_Tires_du_Bulletin_Physico-Mathematique_de_l'Academie_Imperiale_des_Sciences_de_St.-Pétersbourg PoC Países_Bajos_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Atlanta_1996 NGC_73 Polo_Democrático_(Venezuela) Nigelleae Pintura_española_del_Barroco Parque_Nacional_Meseta_Blackdown Pacto_de_amapala Parachela_siamensis Nicole_Bradtke Océano_Andrade Myosotis_barrelieri NK_Inter-Zapresic Parroquia_de_San_Pedro Physalaemus NGC_4567_y_NGC_4568 Petr_Ignatenko Padua_(desambiguación) NWA_World_Tag_Team_Championship_(Minneapolis_version) Nunam_Iqua Once_Upon_a_Time_(serie_de_TV) Norte_de_Alemania Papilio_doris Nicolas_I_(papa) Nannowithius_wahrmani Phillipsita-Na Pez_cuatro_ojos Nicole_Durazo Nicolas_de_la_Cruz_y_Bahamonde NIC_México Norberto_Filippo_(pintor) Natalia_Romanovna_Makarova Periodico_(Publicacion) Oakwood_(Misuri) NGC_2388 Pokémon_LeafGreen Nesiergus Passerina_pubescens_var._elliptica Osvaldo_Piazza Pedro_Fitz_James_Stuart Pierre_André_Pourret Peque_(Antioquia) Pensilvano Playa_de_Zahara

html map