Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Abai_(Caazapa) Agonita_omeia Vuelta_a_Colombia Wolfgang_H_Scholz Aeropuerto_de_Newcastle_upon_Tyne Aisenino Cifrado_americano Actenodia_chrysomelina Yeshua_de_Nazaret Vuelo_6289_de_Air_Algerie Conductora_de_televisión Vuelta_a_España_1988 Valle_de_Hunza Cneo_Cornelio_Léntulo_(cónsul_146_a._C.) Chontaduro Vaux_sur-Blaise Abadia_de_Innichen Vanga_de_Crossley Víctor_Rud Agence_spatiale_canadienne Consortium_for_North_American_Higher_Education_Collaboration Adenia_parviflora Abarth_500C Zigadenus_glaberrimus Xianning Adolfo_Frías_Beltrán Zygmunt_Kestowicz Vector_de_clonacion Accidente_radiológico_del_Hospital_Clínico_de_Zaragoza ARC_Cartagena_De_Indias_(BM-161) Charleville_sous-Bois Colibrí_picolanza_menor Condado_de_Trimble_(Kentucky) Cochitzapotl Villamelendro Acta_(reunión) Abdoulaye_diagne_faye Cofradía_de_la_Oración_en_el_Huerto_(Desambiguación) Conde_les_Autry Cilindrado Valenti_Marin Compañía_Trasatlántica_Española Composante_marine Van_den_Berg Châteauneuf_en_Auxois Ajedrez_tailandes Versos_y_notisias Villagomez_la_Nueva_(Valladolid) Alberto_Dou_Mas_de_Xaxas Willow_Springs_(Misuri) Chernes_amoenus Al-Yumhuriyya_al-Yazāiiriyya_ad-Dīmuqrātiyya_ash-Sha`biyya_Tigduda_tamegdayt_taɣerfant_tažžayrit_Republique_algerienne_démocratique_et_populaire Cirrocumulus Vestido_de_veneno Conflicto_etiope-somalí

html map