Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Sierra_del_Perdon Sangre_nueva_(álbum_Damian_Cordoba) Teobaldo_I_de_Champaña Sacco_e_Vanzetti Tizimín_(Yucatán) Termotanque Spectrolebias Sainte_Eulalie-d'Ans Thor_Pedersen Tesis_de_Quine_Duhem Salcedo_(canton) Sarcozygium Sierra_Ancha Sara_Maria_Camino_Malvar The_World's_End Selaginella_douglasii Seccion_de_rugby_del_Futbol_Club_Barcelona Takijiro_Ōnishi São_José_do_Norte Satureja_hortensis Sibérie_m'était_contéee Son_Gohan_(Dragon_Ball) Taller_Mecánico_(serie_de_television) Sietes_(futbolista) Stěpán_Kucera Saltarín_cabecinaranja Targassonne Toponimia_de_Yucatan Tande Top_Model_of_the_World_2014 Sistema_de_juego Salacia_(planta) Salix_macrocarpa Sargocentron_bullisi Saleem_Kidwai Transbordador Traian_Vuia Sugambri Saint_Firmin_(Nievre) The_Unanswered_Question Sifré San_José_(departamento) Saint_Andre-d'Huiriat Teoria_vertebral_del_craneo Seppa Tierra_de_lobos_(serie_de_TV) Saint-Rome Stegastes_pelicieri Stenogobius_fehlmanni Tag Tensión_(química) Top_Electronic_Albums Santa_Maria_la_Blanca Sistema_Scheveningen Sergei_Petrovich_Novikov

html map