Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Afz. Cobismo Vinassan Alcaldía_Mayor_de_las_Minas_de_Zaruma Agustin_García-Gasco_y_Vicente Van_Rompuy Condritas Zaprudni_(Krasnodar) Aeromar Aganonerion Vladimir_Kondrasin Clasico_de_Lisboa Yuri_(desambiguacion) Valentin_Galarza Vauban_(Friburgo) Zhùyīn_Fuhào Abd_ul_Rahman_Putra Vicepresidente Victoria_(RTI-Telemundo) Combat_Rock Club_Voleibol_J.A.V._Olímpico Vitaly_Aleksandrovich_Petrov CnQ Villereau_(Norte) Vinkovci Ciruela_cascabelillo Club_Universitario_de_Deportes Codificacion_de_colores Volcán_Antuco Condado_de_Madison_(Misuri) Acer_laetum_var._regelii Château_Voué Citrus_medica_var._sarcodactylus Aichach Za_Rodinu_(Krasnodar) York_Haven_(Pensilvania) Alain_N'kong Xenodontinae Chica_(desambiguación) Villeroy_sur_Meholle Cofradía_de_la_Virgen_de_las_Angustias Cocodrilo_(cañonero) Companía_Sudamericana_de_Vapores Voro_García_Fernández Cofradia_del_Santisimo_Cristo_Crucificado Condado_de_Lake_(Oregón) Aeropuerto_Toulouse_Blagnac Wilhelm_Gottlieb_Tilesius_von_Tilenau Valentín_Kataev Alberca_Olimpica_Francisco_Marquez Villancicos Cob_(construccion) Civilizacion_maya Condado_de_Ionia_(Míchigan) Condado_de_Windham_(Vermont)

html map