Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Aconitum_vulgare Continuamente_diferenciable Volem_rien_foutre_al_pais Abroñigal_bajo Coliseo_Cubierto_San_Antonio_(Tunja) Christian_Clavier Cine_en_1904 Club_Atletico_Penarol_(Mar_del_Plata) Viono_(Cantabria) Club_Internacional Colentina_(Bucarest) Comunicador_Personal_Adaptable Cochayuyo Club_Biguá Consumo_de_Oxigeno Constitución_Política_del_Peru_(1993) Vostok_5 Clambus Yucatán_en_el_tiempo Christian_Ferdinand_Friedrich_Hochstetter XI_Region_de_Aisen_del_General_Carlos_Ibanez_del_Campo_(Chile) Agrupación_de_Cofradías_de_Semana_Santa_de_Málaga Vuelvepiedras_rojizo Charles_Vidor Conrado_F._Varotto Condado_de_Lucas Conservilla Vrancea Víktor_Hartmann Christow Codigo_de_aeropuertos_de_ICAO Chauvirey_le-Châtel Chris_Harrington Conteville-lès-Boulogne Vicentico Afliction Chofer Club_de_deportes_antofagasta Zafra_de_Záncara_(Cuenca) Coche-bomba Albedrío Vóley_playa_en_los_juegos_Suramericanos_de_playa Cine_Catalán Academia_de_Artes_y_Ciencias_de_la_Television Constitución_chilena_de_1828 Ciego_de_Avila_(provincia) Abraham_ibn_Da'ud Vladvasil'ev Acólitos_(cómic) CityVille Collania_(Alstroemeriaceae) Ciudadanía_canadiense Yingaresca_maculipes Vapor_Tacuari_(Paraguay) Abancaino

html map