Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Hockey_sobre_hielo_en_los_Juegos_Olimpicos Heliocis_repanda Ano_1780 Avalancha_(pelicula) Miomantis_fenestrata Morgan's_Point_Resort_(Texas) Mohamed_XII Hagalo_usted_mismo_(álbum) Arco_triunfal Arcadas Historia_de_la_meteorología Monumento_Nacional_de_las_Arenas_Blancas HTML_semántico Helder_Miguel_do_Rosario Monocesta_reitteri Anjar Astragalus_supervacaneus Araguapaz Historia_de_las_misiones_jesuiticas_del_Guayra_Itatin,_Tape,_Parana,_Uruguay_y_Guaycuru Hemicarpha Grupo_polifiletico Montaña Anthoscopus Hoja_de_viento Archivo_General_de_la_Nacion_(México) Gualanchao Antonio_Tello Guillermo_III Hipica_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Munich_1972 HD_Super_AMOLED Mortadelo_y_Filemon_-_¡Pesadilla_..! Antilope Historia_de_La_Plata Andropogon_sorghum_var_aethiopicus Hora_Zulú HIP_13133_C Ibn_Idari Hemaglutinación Hermanas_de_San_Andres Motorola_MING_A1200i Atriplex_fruticosa Andrés_Randisi_misionero_salesiano_en_Angola Monodromía Ministerio_del_Interior_y_Transporte_(Argentina) Areas_de_estudio_de_vida_silvestre_(Estados_Unidos) Axel Hosok_Tere Houstonia_longifolia_var._musci I_Stand_Alone_(canción) Apocope_en_espanol Ano_218 Ideoblothrus_floridensis Annales_des_Sciences_d'Observation Motorola_68LC040 Artur_Heras

html map