Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Copa_de_la_UEFA_1983-84 Corregia Cruciata_krylovii Alfredo_Ramos Ducado_de_Marchena Del_Golfo_(Monterrey_Metro) David_Howell_Petraeus Dressed_For_Success Alta_Ghana_Oriental Aliona_Moon Crowdfunding Dirección_IP Alternative_4 Dinastía_ptolemaica Amores_de_historia Cristian_Prieto_Medianu Dialeurolonga_lagerstroemiae Día_Internacional_para_la_Erradicacion_de_la_Pobreza Copa_Vila Damián_Ísmodes Cracker_(banda) Cuatí Cytora_cytora Amordazador Douglas_DC_1 Didac_Fàbregas_i_Guillen E300 Aliioth E_G_R_Taylor Copa_Mundial_de_Fútbol_Sub-20_de_1983 Durrenbach Amy_Weber Cómplices_al_Rescate:_El_Gran_Final Cortes_de_Madrid_de_1309 Copa_de_la_Liga_Tercera_División_1985 Csáktornya Dióxido_de_carbono Discografia_de_Basshunter Corporación_Ajax Día_Internacional_del_Orgullo_LGBT Distrito_electoral_de_Shelby_n.º_1 Dendrotriton_bromeliacius Dialeurodes_delhiensis Duo_Humoristico_Musical_Los_Mosquitos Crenicichla_heckeli Diálogo_secreto Cordillera_Central_(Panama) Echiichthys Diseño_de_modas Cáncer_de_hígado Código_Gregoriano Alfonso_Lavallée Distrito_electoral_de_Erina_(condado_de_Garfield,_Nebraska) Dracaena_hookeriana Copa_Europea_de_Formula_3

html map