Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Myiothera_ardesiaca OIII Naachtún Politica_prefigurativa Oclusiva_glotal Nikolai_Rizhkov Oskar_Blotta_(h) Paide O_Irixo_(Orense) Portugal_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Atlanta_1996 Plagiosaurus Nikolai_Berdiáyev Pasión_y_muerte_del_cura_Deusto Peña_Isasa Pedro_Videla Ovtcharka Origenes_de_la_Guerra_Civil_Norteamericana Nematolebias Parque_de_Simon_Bolivar_(Medellin) Operaciones_navales_en_la_Guerra_de_la_Independencia_de_Estados_Unidos Oscar_Acuña_Torres Ononis_heterophylla Osvaldo_López Ola_invernal_en_La_Guajira_de_2010 Notre_Dame-du-Bec Pichuqui_Mendizábal Norsjø Parasynatops_nigricollis Post-impresionismo Papilomavirus_papiloma Más_extraño_que_la_ficción Muzquizopteryx Pierre_françois_charles_augereau Navia_(botanica) Porsche_597 Neptuno_III Oclumancia Orquesta_Sinfónica_de_Baltimore Partido_judicial_de_Teruel Parque_Nacional_Goodedulla Original Palm_Zire_71 Pestana_(desambiguacion) NGC_198 Oficios_divinos Pagoli Palacios_(Texas) Pelori Partido_Europeo_Liberal_Demócrata_y_Reformista Neckeria_aurea_var._occidentalis Nardosmia_racemosa Música_de_Guatemala PaK_38 Pancracio_Celdrán Orchipedum

html map