Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Carapus_sanguinolentus Callulops_eurydactylus Canal_Diocesano-Popular_María+Vision Bionicle:_La_leyenda_renace Calle_86_(linea_de_la_7_Avenida–Broadway) Banos_de_la_Pena Castillo_de_Almuñécar Bases_antárticas_de_estados_unidos Centaurea_biebersteinii Cadena_40_Principales Centrophorus_squamosus Camino_del_inca Champeaux Bam_Bam_Bigelow Bodegas_Marqués_del_Mérito_S.A. Caracter_basura Bubo_sumatranus Bass_Lake_(California) Barapasaurio Canal_Fiesta_Radio Batalla_de_Glenmama Cactus_maxonii Boeing_2707 Bocanegra_Concept CA-12_Boomerang Buchon_coliconcha Cethosia_hypsea Ball_joint_doll Birmania_en_los_Juegos_Olímpicos Caslino_d'Erba Believe/Kumorinochi,_Kaisei Bailleau-l'evêque Brash_Entertainment Cazar Bolivar_TV Año_108 Charata Beetlejuice_(serie_de_TV) Basilica_del_Valle Censura Carlos_Lorenzo_Frade_Centeno Bandera_del_Sahara_Occidental C_C_Babcock Carlos_Bórquez Batalla_de_Quiberón_(1795) Cayo_Batata Bushwick_(Brooklyn) Campeonato_Mundial_de_Patinaje_Artístico_sobre_Hielo_de_1973 Bahia_de_Chimbote Calyculogygas Bigand Beaver_Creek Basilica_catedral_marie_reine_du-monde Canaheja_diversa_de_la_ferula Calendula_suffruticosa_subsp._greuteri

html map