Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

La_Concepción Liga_Correntina_de_Futbol Internacional_(deporte) Jose_Antonio_Fernández_Ordonez Isla_de_San_Andres_(Espana) Jardín_botánico_bíblico_Rodef_Shalom Jiménez_(Lara) Jorge_Ramos_(desambiguación) Jean-Philipe_Collard Lenguaje_de_programación_Scala Juan_Alonso_Perez_de_Guzman_y_Zúniga_(1503-1558) La_Cumparsita José_Giménez_Corbatón Lista_de_Diócesis_de_la_Iglesia_Católica_Romana_en_Colombia Juan_Andrés_Houben Lerik_(raión) Isabel_Lucas Laeliocattleya Lhotsky Königsdorf José_Manuel_Restrepo Invasiones_musulmanas José_María_Pozuelo_Yvancos Jean-Jacques_Feuchère Julian_Sánchez Korchnói Lista_de_soberanos_de_Mallorca Krasni La_Douze Lista_de_intendentes_de_Rosario Lista_de_los_condes_de_Boulogne Jose_Manuel_Caparros Liber_Falco Instituto_Tecnológico_Bolivia_Mar Kumagoro Lista_de_episodios_de_House_M_D Javier_Barrero Lenguas_keresan John_Wesley_Harding José_Ignacio_Garmendia_y_Alurralde La_alegría_de_vivir_(Matisse) La_Tosca Inventario_del_desarrollo_battelle Isla_White La_Ferté_Chevresis Juan_Sagarnaga Lince_eurasiatico La_ley_de_la_ley Jeff_Green Lenguas_elamo_dravidas Josef_Myslivecek Kitaro_Kosaka Leticia_(obra_de_teatro) Laboratorio_Europeo_de_Anticipacion_Politica_Europa2020 Lapenilla_(La_Fueva)

html map