Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cásate_Conmigo_(serie_de_TV) Corral_Quemado_(Chile) Cyclandrophora Ambrolauri De_película_(álbum) Coradia Alto_Perú Crixas_do_Tocantins Cyprinodon_pachycephalus Dicaearco Alejandría_de_Oxiana División_sintetica Criminologia Alfonso_González Crisis_de_deuda_soberana EX-374 Cyprien_Ntaryamira Dendroica_pharetra Diócesis_de_Santa_Rosa_de_Copán Cyclominae Copa_America_de_Futsal_2008 Convolvulus_tricolor_subsp_meonanthus Distrito_electoral_de_Olive_Branch_(Illinois) Dialisis_(desambiguacion) Distrito_Judicial_de_Huancavelica Américo_Plá_Rodríguez Aleurolobus_hosurensis Alfonso_Valdés Douglas_Freedman Cosmos_Mercury Dovre Crispiniano_Quiñones_Quiñones Datum_geodesico Craspedia Cómic_en_los_Países_Bajos Alimentos_transgenicos-t5 Darío_Enrique_Salas_Díaz Deidara Cultura_de_Khvalynsk EMI_Latin Corethrogyne_racemosa Cumbre_de_Malta Distrito_de_24_Parganas_sur De_la_Vallee_Poussin Cámara_funeraria Allen_Iverson Dancing_on_My_Own Don’t_Worry_Be_Happy Diagrama_de_componentes Cristian Coudekerque-Branche Domnon_lès_Dieuze Daniel_Ángel_Jiménez Almohadilla_para_raton Darling_(película)

html map