Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Eupatorium_caeciliae F/A-18_RC El_dia_de_la_bestia El_sastre_de_Gloucester Floydada_(Texas) Enfermedad_de_sandhoff Englesqueville_la-Percée Fiat_Corso_Marconi Estadio_Crvena_Zvezda Eleusine_stricta Esparragos_peluos El_Tablero_(Santa_Cruz_de_Tenerife) Espada_de_esgrima Ejército_de_la_Roma_antigua Enoch_Cancino_Casahonda Estai Francisco_Gutierrez_Alvarez Francisco_Javier_Torres Evaluación_compartiva Fifty_-_Sixty Espartizal Emilio_de_Ojeda_y_Perpiñán FC_Perafita Fernando_de_Guzmán Foco_(lingüística) Energía_de_Hartree Felipe_Carcelen_y_Sánchez_de_Orellana Elecciones_Autonómicas_del_Pais_Vasco_de_2009 Foetorepus_valdiviae Ella_Sings_Gershwin Escuela_Técnica_Superior_de_Arquitectura_de_la_Coruña Estación_de_Oberkirch_(Lucerna) Fligny Estación_de_Mirasierra Excursionismo_en_Argentina Felix_Maximo_Lopez Felix_Aramendía Formulacion_debil_de_una_ecuacion_diferencial Eureka_Mill_(Carolina_del_Sur) Epidendrum_leprosum El_judio_SüB El_Avion Escuela_Oficial_de_Cine Estadio_multiproposito El_adefesio F._C._Jeunesse_Junglinster El_amor_en_los_tiempos_del_colera_(pelicula) El_Cuarteto_Incompleto Ex_ex-gay Fantasy_Island Fontaine_lès-Hermans El_Palomar Francisco_Jose_Barnés_de_Castro Euchilichthys_dybowskii Flor_del_jabón

html map