Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Poa_chaixii Orlistat Polar_Air No_alineamiento New_Hamilton_(Misisipi) Perses_(hermano_de_Aeetes) Perry_Jones_III Nano_de_Jerez OpenWengo Pogonopoma_wertheimeri Pol_Turrents My_Dinner_with_Andre Otreius_de_Melitene Parroquias_de_Andorra Pierre_Audouin Par_(disco) Parque_Cientifico_Tecnologico_de_Cordoba Pablo_Beltran_(guerrillero) Picumnus_nebulosus OGLE_2005_BLG_071L Potemkin_(Personaje) PR_VIL Playa_El_Muerto Parque_nacional_Valle_de_Kobuk Phrynium_casupo Mustafa_Hamed_Moh_Mohamed_Aberchan North_Key_Largo_(Florida) Orín Peñon_de_Mborore New_Zealand_Knights Pista_Benjamin_Zeledón Pekin_-_Paris Paraíso_Fútbol_Club Piasecki_HRP-1 Población_del_Internet_por_Idiomas Pemón_(etnia) Parque_Nacional_Marino_Saguenay-St._Lawrence Pedro_Antonio_Vidal Pibe_Valderrama Poliladron_(telenovela_argentina) Partidos_Politicos_de_México Perrault Porlezza Nankai_Hawks Orden_del_Aguila_Roja Physalis_galapagoensis Partula_aurantia Pontón_Chetumal Observatorio_Critico P_39 Nuevo_Laredo_(Municipio) Oblivion_(película_de_2013) Pokémon_(manga) New_Traditionalists Playas_de_Acapulco

html map