Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Brighamia_insignis Bundesliga_(Tenis_de_Mesa) Castellnou_de_Llinars Celula_madre_ganglionar Beans_Ace Beta_arae Calle_104_Avenida_Oxford_(linea_de_la_Calle_Fulton) Chadara_tenax CEFERESO_No._1_Altiplano Bolbella Baron_von_Richthofen Carthamus_creticus Blessed_(album) Bulgaro CYUY Castillo_Matsuyama Chad_Kinch Catalina_Fernández_de_Córdoba_y_Enríquez Carol_Pewterschmidt Cesar_Gonzalez Camilo_Ponce_Gangotena Binaria_de_rayos_X Brute_(Halo) Barthollesia_excelsa B._P._I. Blainville_sur_l'Eau Cesareo_de_Nacianzo Cetenimina Cañajelga Benito_Sagredo Bandera_de_la_Republica_Arabe_Saharaui_Democrática Blanus_tingitanus Capuchino_picoplata_indio Centro_Cultural_Femenino_Nazaret Berberis_microphylla_var._gracilior Centro_Cultural_Universitario_(Universidad_de_Guadalajara) Beaulieu_les_Fontaines Cassano_d'Adda Cegesimal Cara_Wakelin Baño_de_multitudes BTR-T C_pratensis Cabrero_(Cáceres) C-128_Flying_Boxcar Baliza_Isla_del_Embudo Borgo_San_Giacomo Bureau_d'Enquêtes_et_d'Analyses_pour_la_Securité_de_l'Aviation_Civile Centro-izquierda_político Batalla_de_la_hogaza Broxtowe Cabeza_de_puente Bustares_(Guadalajara) Celoron_(Nueva_York) Canaules-et-Argentieres

html map