Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Gigante_(pelicula) George_Buchanan Rueda_de_desplazamiento Role_model Girondinos Roberto_Torres_Morales Un_Solo_Pueblo_(banda) Unidad_5_del_Transantiago SBS_(Korea) Universidad_Colinas_de_Boé Resolucion_754_del_Consejo_de_Seguridad_de_las_Naciones_Unidas Municipio_de_Cambridge_(condado_de_Saline,_Misuri) Técnica_del_par_XY Restar Municipio_de_Dunn_(condado_de_Otter_Tail,_Minnesota) François_de_Rosset Friends_(canción) Municipio_de_Steuben_(condado_de_Marshall,_Illinois) Tudeh Gallinula_purpúrea_americana Richard_Lindzen Incidente_del_vómito U.B._Funkeys Un_día_cualquiera_en_Vulcano_S_E_P_1_0 George_Pan_Cosmatos Iglesia_catolica_en_la_Republica_Democrática_del_Congo Gianfranco_Espinoza Río_salvaje_(película_de_1960) Fuerza_Aerea_y_Defensa_Aérea_Croata S_X_F. S.O.S._(teleserie) Revuelta_campesina_de_1907_(Rumania) Geología_del_area_del_Gran_Cañon Museo_Ferroviario_de_Villanueva_y_Geltrú Tujia Trichocereus_santiaguensis Resource_Interchange_File_Format Geoparque_global_Leiqiong Gazeta_Sporturilor Republica_Checa_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Lillehammer_1994 Ruth_Rendell Get_My_Way! Municipio_de_Lockport_(condado_de_Haskell,_Kansas) Trichostigmus_whiteheadi If_things_were_to_go_wrong Glans Gironcourt-sur-Vraine Richard_Gerstl Gag_de_la_Pizarra Rosy_Armen Gilles_Kepel Gestion_de_Proyectos_por_Cadena_Crítica Glaciación_de_Würm_o_Wisconsin Ruf_Automobile Rutaceae._Fragmenta_botanica

html map