Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Lepidorhombus_whiffiagonis Irreligión_en_Estados_Unidos Iván_Iglesias_Corteguera Liberty_Head_nickel Jean-Yves_Béziau Jose_Miguel_Galvan_Bello Juzestán José_Escolástico_Andrino Jorge_Eduardo_Costilla_Sánchez Lago_del_Desierto Juego_de_Cuarenta Jose_Luis_Durán_Reveles Jose_Araquistáin_Arrieta Las_Vegas_(Corvera) Jose_Ángel_Toirac_Batista Kautilya Las_vísperas_sicilianas Jecar_Neghme Jose_Javier_Diaz Juan_(santo) Jerónimo_Valdés Lionard_Pajoy La_La_La_(canción_de_Naughty_Boy) Jose_Luis_Cordero_"Pocholo" Irache_Quintanal_Franco Isla_de_San_Andrés_(Espana) José_Patino_y_Rosales LTCM Levi_ben_Gerson Leopardo_de_las_Nieves_(alpinismo) Intercambio_de_entrelazamiento Laguna_Victoria Licencia_de_piloto_privado Jack_Tripper La_Guerra_de_las_galaxias_Episodio_2:_El_ataque_de_los_clones Izmael_Pacheco Juan_Teódulo_Vázquez_Martín Javea Juegos_Olímpicos_de_la_Juventud_de_Singapur_2010 Lacruz Liguilla_Pre-Libertadores_de_América_de_1979 Linea_152_(colectivo) Isidora_Urrejola Joan_Capdevila_Méndez Lacey_Mosley José_Ramón_Cancer_Matinero Las_Pozas_de_Xilitla Karim_Masimov Koro Ivybridge Lingüística_general Le_Cannet_Côte_D'Azur_Basket Isla_Modo_(Ongjin) L'esquella_de_la_torratxa Jagny_sous_Bois

html map