Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

UFL Robert_de_gloucester Relación_de_compresión Municipio_Torbes_(Táchira_Venezuela) Rhus_varielobata Robinsón_Pérez Richard_Rich,_primer_baron_de_Rich SS_Italis Gobernador_santiagueño USS_Enterprise_(NCC_1701-D) Robert_Axelrod Gelindo_Bordin United_Tower Inaki_Preciado Municipio_de_Smith_(condado_de_Whitley,_Indiana) Rumex_crispatulus Fulda_Symphonic_Orchestra Gayatri-mantra Rodrigo_Alexis_Cisternas_Fernández Uleilas_Bajas_(Pedro_Martínez) Municipio_de_Oak_Forest_(condado_de_Lee,_Arkansas) Romboedricos Gambrinus_liga_2009/10 Frontera_hispano-portuguesa SSP_(desambiguacion) Municipio_de_Rock_Hill_(Dakota_del_Norte) Municipio_de_Pleasant_(condado_de_Hancock,_Ohio) Geoff_Willis Iglesia_de_suecia Reinos_cristianos_de_la_Península_Iberica Gobernación_de_Nueva_Andalucia Reino_Unido_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Atenas_1896 Robinson_Mill_(California) Iglesia_de_Dios_Hispana_Betel Municipio_de_Bald_Knob_(Arkansas) Truth_in_Numbers_The_Wikipedia_Story Municipio_de_Mecca_(condado_de_Trumbull,_Ohio) Rosina_Lippi Trochosaurus Gabriel_Ojeda Rondalla_Binni_Ruunda Uropterygius_wheeleri Revolucion_cientifico-tecnologica Gastronomia_de_Medio_Oriente Rio_Samburiel Ruta_14 Fundiseius George_F._Houston Fútbol_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Atlanta_1996 Gliding_bacterial Rozières_sur-Mouzon Unefa_FC Municipio_de_Mérida_(Yucatán) Frisio_septentrional Inocencio_Chincá

html map