Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Piper_methysticum Poecilotriccus_fumifrons Organización_árabe_de_transportistas_aéreos Northrop_A-13,_A-16,_A-17,_A-33 Philippe_Massoni Ochodaeus_formosanus Negredo_(desambiguacion) Partido_judicial_de_Betanzos Olimpia_II_de_Epiro Partidos_de_Aragón Objeto_Messier_3 Pedro_Barrantes Pentatlón_moderno_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Sidney_2000 Plaza_de_Mayo Okupas Play_With_Fire Pelophylax_cerigensis Ochodaeus_castaneus Myjaylopil Operador_Aéreo_Andalus Oliver_Twist_(1948) Nucleo_del_sistema Plasma_quark-gluon Pascual_de_Gregorio Posidón Posicionador Plesioagathomerus_canus Nicolai_Severtzov Ned_Ward Plaza_de_Toros_de_Huelva Parque_de_Vacaciones_de_Funcionarios_de_UTE_ANTEL Port_de_l'Embouchure Pindorama_(São_Paulo) Museo_de_Neanderthal Nombre_de_los_órdenes_en_APG_II Passalus_kaupi Odontesthes_ledae Oltcit_Club_11 Observatorio_de_Meudon Parâmio Port-sur-Saone Parque_Nacional_Mallanganee Oncidium_ultrajectinum Pelham_Manor Paku_Romi Paul_Charles_Caravello Partido_Democrático_Neutral Notación_Backus-Naur Pordonnium Pastaza_(rio_Sudamerica) Parque_eólico_Río_Mayo Oficio_de_Muchachos Plaza_Servicios_Aéreos Page_Park_(Florida) Pongpat_Wachirabunjong

html map