Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

A_Farewell_to_Kings Vanessa Varcelona Airochloa Abel_ernesto_herrera Vive_les_Femmes! Cino_da_pistoia Cocido_Corcorán Villagutierrez A_Bronx_tale Alejandra_Pavlovna_Romanova Compsonycha_endroedyi Albañi Ciclización_de_Borsche-Drechsel Walter_de_Lacy Cleome_pentaphylla_var._glabra Abel_Ramón_Caballero_Alvarez Aeropuerto_Internacional_de_Tokio_(Haneda) Colección_de_compiladores_GNU Volumenes_de_Death_Note Zona_hadopelagica Codonoboea Clara_de_la_Rocha Adrià_Carmona Aldehuela_de_Jerte_(Caceres) W_F_Grant Vilanova_del_Vallès WASP_18b Codorniz Adiós_cigüeña,_adiós Comedia_de_situaciones We_Are_Naglfar_Fuck_You!_(álbum) Aeropuerto_Internacional_de_Dzaoudzi_Pamandzi Comunicaciones_via_satelite Club_Omnisport_Bouaflé Condado_de_Pallás_alto Ventura_Núnez_"Venturita" Aeropuerto_de_barisal Ciudad_del_Nino_Presidente_Juan_Antonio_Ríos_M. Vomitorium Condado_de_Clearwater A_momentary_lapse_of_reason Vestur_Húnavatnssýsla Aeropuerto_de_la_nubia Villafranco_del_Guadiana XM29_OICW York,_PA Aeropuerto_Internacional_de_Sana’a Club_Deportivo_River_Ega Volumen_Espiratorio_Forzado Chongzuo Von_Mises Contrato_de_opción Acer_marsicum_f._vichodcevskyi Chikitukus

html map