Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Gastrocalyx Municipio_de_Sauble_(condado_de_Lake,_Míchigan) Geocapromys Roque_de_Sopranis Gay_Lussac Gabriel_Bocángel Universidad_de_Beykent Imagínanos_juntas Gamma_Centauri UNE_TV Glaridoglanis_andersonii Resident_Evil:_Afterlife Rufino_Varela Ileana_Jacket Ignatius_Urban Municipio_de_West_Grove_(condado_de_Davis,_Iowa) García_I_de_Leon Municipio_de_California_(condado_de_Faulkner,_Arkansas) Remo_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Los_Angeles_1932 Rogelio_Baón_Ramírez Rio_Pandillo República_Socialista_Sovietica_de_Kazajistán Ikina Municipio_de_Coventry_(condado_de_Summit,_Ohio) Municipio_de_Linares_(Nuevo_León) Ro_(kana) Roche-Saint-Secret-Béconne Rhinolophus_celebensis Usman_Dan_Fodio Fukushima_Dai_Ni Rio_Martin_(España) Ryuhei_Tamura Ulf_von_euler Iglesia_de_los_Dolores Road_Warrior_Hawk Municipio_de_artemisa Rosanthus Gabriela_Perez German_Martinez_Pozos Impromptu_n._3_(Chopin) Municipio_de_Crawford_(condado_de_Osage,_Misuri) Try_This_With_Your_Eyes_Closed(Re_lanzado_y_Re_Masterizado) Municipio_Santiago_Marino Ilundáin Ríos_de_color_purpura_2:_Los_Ángeles_del_apocalipsis Gabriel_Alberti_Forner Geranium_divaricatum_var._tenuisectum Gagea_soleirolii_subsp_nevadensis USCA Gian_Alfonso_Pacinotti Iglesia_de_San_Nicolás_de_Bari_(San_Pablo) Friday_the_13th_(pelicula_de_2009) Glénat_Editions Franz_Paula_von_Schrank Tristania_laurina

html map