Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Campana_de_Guayana_(1811_1812) Cabaneros_(Leon) Batalla_de_Barranca_Seca Cabanas_Raras CC-by-nc-nd Búguea CB_Rinconada Big_Bang_Love:_Juvenile_A Backbone Capítulo_02_(La_pecera_de_Eva) Calle_de_Alfonso_XII_(Madrid) Carthaginensis Canabota_Gata Carta_de_la_OEA Cantina_de_Mos_Eisley Campanula_lanceolata Bill_Holland Brunetiere Byttneria_tessmannii Casa_de_las_Mariposas_(Almería) Batalla_de_Mariguenu Bettino_Craxi Bellotti Broken_d Boges Bluff_(desambiguación) Centros_de_Transferencia_Modal_(CETRAM) Campeonato_mundial_de_patinaje_artistico_sobre_hielo Blake_Healy Burns_Supper Cassida_elongata Cepora_heliades BM Chao_(Sonic) Burj_Dubái Cabo_Buller Bâton_percé Azuloso Castillo_de_Cervený_Kamen Cabeza_de_ternera Cara_oculta_de_la_Luna Brian_Howard_Clough Bliss_(opera) Bosque_de_soignes Belén_de_Umbría Bach.Pyl. Año_86_adC Cabó_(Lerida) Bussy_Saint_Georges CASA_101 Boeing_Pelican_ULTRA Campocámara_(Cortes_de_Baza) Carrera_(apellido) Calor_de_combustión Barbezières

html map