Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Faith_(album_de_Eyes_of_Eden) Floribella_(telenovela) Enfermedad_de_Rendu-Osler Egina_(desambiguacion) Exceso_de_cabida_en_una_tasación Elecciones_al_Parlamento_Europeo_de_2004_en_Portugal Estación_La_Paz_(Entre_Ríos) Encourtiech Espacios_naturales_protegidos_de_Portugal Energia_nuclear Fernando_De_la_Fuente_(futbolista) Emprestito Emancipación_de_América_Latina Estratificación Escudo_de_Condado_de_Jõgeva Estatua_sedente_de_xiuhtecuhtli El_olvido_que_seremos Estacion_de_Plaza_de_España/Noviciado Esteban Entada_phaseoloides Festuca_subulifolia Ejército_de_la_Republica_Bosnia-Herzegovina Enrique_Puelma Esclangona Ejercito_Confederado Estrilda_caerulescens Francisco_Indalecio_Madero Fernando_Freyre_de_Andrade Fiestas_de_la_Merced Ejercito_de_Liberación_Bávaro Edward_Owen Estornino_de_la_Rennell Fosfoyeso Enrique_iii_de_inglaterra Eugene_P._Wigner Eterpigny_(Paso_de_Calais) Estacion_La_Reforma El_Sueno_de_las_calaveras Fiebre_recurrente_epidémica Five_Points_(California) Ernan_Jimenez_"Makano" Evolución_demografica_de_Segart El_mago_de_los_suenos_(pelicula) Estrecho_de_matochkin Embajadas_y_legaciones_extranjeras_(Guerra_civil_española) Estación_de_Medina_de_las_Torres El_nido_(película_de_1988) Erlyn_Hurtado Francisco_Uribe FC_Qairat_Almaty Everything_Invaded Ferreux_Quincey Fanatico_(película) Fortunata_y_Jacinta_(TVE) Eleutherodactylus_coqui

html map