Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Biblioteca_popular_de_bella_vista Cañón_de_Delica Cantón_de_Perthes Cataplejia Babcock_(Wisconsin) Biblioteca_publica_de_Phoenix Campeonato_del_mundo_de_Streetboard_2006 Cangas_(Pontevedra) Calyptrocalyx_laccospadix Champion_1949 Bahía_del_Stiff Charbuy Ceroplástica Central_geotérmica Bladorthin Baseonema Casa_de_luxemburgo Camiña Chalepus_subhumeralis Celina_(Tennessee) Caciques_de_Humacao Cesar_Sánchez_Aurich Catostemma Cecropia_angustifolia Black_Point Cantón_de_Dota Basílica_del_Santísimo_Sacramento CROM Capitulos_de_To_Love-Ru Blatta_cassidea Cantón_de_Ribécourt_Dreslincourt Años_450_a.C. Benerville_sur-mer Boyfriend_(cancion_de_Big_Time_Rush) Catostylus_cruciatus Beselga_(Penedono) Canón_Antiaereo_Bitubo_Rheinmetall_20_mm Caballo_de_batalla_(película) Ceroctis_bisbilunata Bilateral CSI_Peligro_Sepulcral Año_453 Bikkiopsis Buro_de_crédito Centro_de_Interpretacion_de_la_Naturaleza_de_Cabezo_de_la_Jara Campeonato_Sudamericano_de_Rugby_A_2003 Campeonato_Mundial_de_Patinaje_Artistico_sobre_Hielo_de_1953 Carlos_"Carlin"_Calvo Berberis_buxifolia_var._papillosa Campanula_pusilla_var_paniculata Canal_9_Libertad Cartas_Persas Calle_del_Desengaño Caffrowithius_elgonensis Cao_Bang

html map