Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Kinght_Bachelor Kohatk_(Arizona) Kim_Young-Uk Jules_de_polignac Jean_Sebastien_Bach Lepus_tibetanus Ley_de_Medidas_de_Protección_Integral_contra_la_Violencia_de_Genero Kenneth_Miller_Adams Jorge_Eduardo_Acosta Laguna_de_los_Chotos Juegos_Olimpicos_de_1948_(desambiguacion) Krul Juana_Manso Lirio_pajizo Liga_de_la_Justicia_Internacional Las_Mercedes_(Asunción) LDLO L'Abeille_de_la_Nouvelle-Orléans Jabalina Laminadora_pantografo Jardín_Botanico_de_la_Universidad_de_Irkutsk Jean_Andersen Isaac_Babel Linea_Azul_(Tranvia_de_San_Diego) Jean_Daniélou Josh_Holloway Journal_of_the_American_Bamboo_Society Juan_Vicente_Melo Limite_inverso Lancaster_Classic Landrú K_F.C._Germinal_Beerschot José_Dutriz Joseph_Rock Instituto_Tecnológico_de_Chetumal Kestila Jeunehomme Lia_Fáil Jacques_Lemercier Jérome_Lejeune La_Fortaleza_de_la_Zahara_ibérica Kosmos_900 Jacobus_Johannes_Pieter_Oud Jacques_Philippe_Bouchardon Kia_Optima Iskandar_Jatloni Liga_Aquea Jerjes_II La_Serena_(Chile) Ipomoea_pes-caprae_var._biloba Lista_de_ciudades_de_Jaen Leon_Maria_Carbonero_y_Sol_y_Meras Jive_Records Introducción_a_la_filosofía Lavandula_officinalis_var._faucheana

html map