Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Emmanuel_Amunike Escudo_de_la_Provincia_de_Soria Eternal_zero Facultad_de_Medicina_de_la_Universidad_Nacional Factor_natriurético_auricular Euphorbia_panchganiensis Escrito_en_un_instante Espill_de_Jaume_Roig El_retorno_de_la_historia Eleccion_presidencial_de_Chile_(1999_2000) Eulychnia_barquitensis Elecciones_a_la_Asamblea_de_la_Comunidad_de_Madrid Els_Verds/Esquerra_Ecologista_del_Pais_Valencià Elia Espóradas_(unidad_periférica) Endosimbiosis_seriada Elizabeth_Killian Etno_jazz Fabiola_de_Roma Fouquieres-les-Bethune Erbaluce Espanolas El_curioso_incidente_del_perro_a_medianoche Escuela_Superior_de_Música_(Mexico) El_camino_de_los_ingleses_(película) Elie_Wiesel Epidendrum_barbeyanum Ermita_de_la_Magdalena_(Monsacro) Fernando_de_Norzagaray El_Gurú Evermore_darkly El_Caldero_Magico Estacion_de_Bon_Viatge Emil_Cooper Federación_mundial_de_las_sociedades_de_la_rosa Elecciones_españolas_al_Parlamento_Europeo_(1994) Fiesta_del_Pilar El_zahir Eugenio_Ortazán_y_Brunet Francisco_de_Meyronnes Envasado_a_presión Els_Omells_de_na_Gaia_(Lerida) El_tunel_(pelicula) Estación_de_Quai_de_la_Gare Escuela_espanola Ethernet_Ring_Protection_Switching Felipe_Ramirez_Ramírez Euphorbia_bubalina Elecciones_parlamentarias_de_Chile_(1993) Estación_Central_(pelicula) Estanislao_Severo_Zeballos_(Buenos_Aires) Estación_de_Ontígola Fond_du_Lac Experiencia_(videojuegos) Force_India_VJM05

html map