Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Jorge_Hidalgo_Lehuedé Leon_del_noreste_del_Congo Jose_María_Michavila_Núnez Knish Lipsch. Jesús_Guridi_Vidaola Lista_de_personajes_de_Hokuto_no_Ken Kick_bóxing_puertorriqueño L_A.V._Madrid-Segovia-Valladolid Las_seis_rutas_sanmartinianas Kiele_Sanchez Lenguas_de_Espiritu_Santo_oriental Islas_Lingga Julius_Payer Leonid_Elenin Jesus_María_Salas Jonhston_City Le_Poinconnet Joaquin_Larrain_y_Salas Irlanda_en_los_Juegos_Olímpicos_de_París_1924 La_patagonia_rebelde Izagre_(León) Liga_de_basquetbol_de_Ucrania Literatura_espanola_del_Neoclasicismo Juan_Francisco_Escobar Lilongüe Liga_Alvearense_de_futbol_(Buenos_Aires) José_Ozamiz_y_Fortich Linea_227_(Interurbanos_Madrid) La_doble_vida_de_Veronica Lago_Saadjärv Joan_Pere_Viladecans Kevin_Davies Islas_de_Tuvalu Ledringhem Kamen_(Renania_del_Norte-Westfalia) Jose_Dámaso_Rodriguez Le_Mans_(desambiguación) Izis Lindale_(Georgia) Kunstakademie_Dusseldorf La_Población Las_mujeres_de_la_nieve La_baraja_de_la_muerte Jatropha_urens_var._inermis La_Duquesa_de_Alba_y_la_Beata Lieserl_Einstein Juan_de_Abreu Julia_Gonzaga Jardin_Botánico_del_Parque_Nacional_del_Bosque_de_Baviera Jury_Chkadua Jeroboam_I John_Sladek Juan_Ingallinela Jeffrey_peterson

html map