Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cumanda_(opera_de_Luis_Humberto_Salgado) Departamentos_de_la_Generalidad_de_Cataluña Di_Penates Desembarco_aliado_en_África_del_Norte Dominio_magnético Departamento_Paso_de_Indios Corona_imperial D'Altrui Diego_Járaba_Bruna Devario_peninsulae Destructor_de_escolta Diario_de_Burgos Desregulación Desmond_Harrington D'arcy_Wretzky Dés Cyanopogon D._Carter Alonso_Martinez_(arquitecto) Amra_(fanzine) César_Cedeño Alfa_Romeo_Portello Cordillera_Huayhuash Division_Burdwan Cómplices_Al_Rescate:_Mariana Donjuán Diadenaria_articulata Cujo_(banda) Dario_Pérez Douai_(Belgica) Costa_este_de_los_Estados_Unidos Dulce_navidad Dahi_(etnia) Década_de_1840 Dawson Criteuil_la_Magdeleine Dave_Baksh Distrito_de_Pachia Distrito_de_San_Blas_(Madrid) Copa_de_Montenegro_de_waterpolo_masculino Cyphanthera Cyperus_aphyllus Dr._John_Watson Alien_vs_Predator Alianza_de_Amor Crossandra_nutans Edgar_Allan_García Dactylispa_terriculum Distrito_de_napo Almeida_de_sayago Despoblados_de_toledo Cornus_japonica Alvaro_Alsogaray_(militar) Doris_Wegener Alhambra_de_Granada

html map