Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Abbe_(cráter_lunar) Aldea_oculta_del_sonido Charles_William_Mitchell Clandestinidad_Nacionalsocialista Comunidad_de_Villa_y_Tierra_de_Andaluz Condición_necesaria Vuelta_ciclista_a_Espana_1994 Agrupación_guerrillera_de_Levante_y_Aragón Wiota_(Wisconsin) Circulo Commission_scolaire_de_Montréal Coccoloba Viaje_Sentimental Acheilognathus_chankaensis Chondria_armipes Adamantix Chthonius_ponticoides Adios_Sui_Géneris_Parte_I Xenochalepus_octocostatus Aglomeraciones_urbanas_en_la_Unión_Europea Abeto_rojo Cheyne_Capital Acondicionador_autónomo William_Collum Constitución_Politica_de_los_Estados_Unidos_Mexicanos_que_reforma_la_del_5_de_febrero_de_1857 Aeropuerto_de_Bucarest Aislamiento_acústico WhatsAPP Vena_anastomótica_posterior Coleccionista_de_arte Colombia_en_la_clasificación_de_Conmebol_para_la_Copa_Mundial_de_Fútbol_de_2014 Aceraius_hikidai Acuario_de_Osaka Adrian_Alemán_de_Armas We'wha AUMAR Acefalia A_passion_play Conejos_(Colorado) Chârvâka Violeta_Davalos Cogia Aeropuerto_de_Itami Walter_Cramer XxxHOLIC Weberb Chori_Dominguez Convencion_Democrática_de_los_Pueblos_Africanos Chéry_lès-Pouilly Conservante_E_280 Agilaz Vincenzo_Catena Charles_Watteville_de_Joux Vals_Peruano Zurich_Suiza

html map