Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Las_Villuercas Jet2 Kojirō_Sasaki Linea_1_de_Cercanías_Tarragona Libretos James_Debbah La_Pobla_de_Benifassa Juan_jose_sandoval_zapata Jules_Mazzarino L'heure_d'ete Kabushiki_Kaisha Juan_Evangelista José_Gómez_Navia Leo_Segarra_Sánchez Jorge_Garbett LRA1_Radio_Nacional_Buenos_Aires Lampropappus Lista_de_capítulos_de_Zatch_Bell! Laguna_de_Yaxhá La_Motte-en-Champsaur Jeunesse_Sportive_d'El_Massira Kami-musumi-no-kami Krypto Isla_Faddeyev Leonor_de_Cominges Intersport Isaias_Perez_Saldaña Isla_Maican Keysi Jane_Darwell Juan_Parra_del_Riego José_Arechavaleta_y_Balpardo José_Luis_Minoprio Ironside_(serie_de_televisión) Jose_L._Lasplazas Jorge_Quiroga_Ramírez Jean_Baptiste_Elissamburu Litigio_del_campo_de_hielo_patagónico_sur Laguna_Blanca_(Chaco) La_Naissance_D'Un_Reve Kōnin Jorge_Alberto_de_Brandeburgo-Kulmbach Iñaki_Bea Instituto_Antartico_Peruano Jalea_Bar_le-Duc José_Miguel_Beñaran_Ordeñana L_A_V._Venta_de_Banos-Leon-Gijón Libro_de_Tobias José_Javier_Múgica_Astibia José_Ramirez Kizuna Korekiyo_Takahashi Lijar_(Almeria) Jefferson_Hall La_Guingueta_d'Ix

html map