Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Bojan_Djordjic Chamisme Be_(katakana) CQC_(España) Carlos_Somigliana Chaparro_de_la_Vega Batalla_de_El_Alamein Baire_(Cuba) Begijar Chapada_Diamantina Brachypterodina_morae Caudies-de-Conflent Briza_australis Capilla_del_Sagrado_Corazón_(Santo_Domingo) Burj_al-Arab Behind_Blue_Eyes_(versión_de_Limp_Bizkit) Champus Base_Aérea_de_Tres_Esquinas Campeonato_Peruano_de_Fútbol_de_1912 Cayo_Boca_Chica Biasca Bandera_de_guinea_ecuatorial Campeonato_de_Primera_Division_1956_(Argentina) CP_Serie_1400 Baseláceas Cargo_(heráldica) Buda_(Illinois) Beau_Brummell_(George_Bryan_Brummell) Año_1066 Boboboubo_Boubobo_Dassutsu!_Hajike_Royale Bloque_flamenco Bolivar_(estado,_Venezuela) Bloomsbury_Publishing Cadena_osea_del_oído Caño_Limón Barrica_de_roble Cacique_Chanama Baliosus_baeri Batalla_de_los_arboles_caídos Carlos_I_de_Rumanía Balberith Caloprymnus_campestris Campeonatos_Regionales_del_Peru Bünzen Billar_en_los_juegos_asiáticos_de_2006 Base_Aérea_No._1_Santa_Lucia Capulus_ungaricus Bifo Beşiktaş_jimnastik_kulübü Boissy-Saint-Leger Bauhaus_(desambiguación) Call_of_Duty:_Elite Brunvillers-la-Motte Castillo_de_Alora Bar_Harbor_(Maine)

html map