Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Francesco_Pesellino Franco_Ragusa Encibar El_hijo_pródigo_(Britten) Federacion_de_Fútbol_de_Albania Filmografia_de_Jim_Jarmusch Euphorbia_clavata Flexión_(lingüistica) Ferdinand_Höfer Francesca_di_Foix Eta_Delphini Fiesta_de_las_Cruces_de_Mayo Estrees-Mons Estación_de_Bry-sur-Marne Espana_en_el_Festival_de_la_Cancion_de_Eurovision_2004 Etnia_tibetana Estaciones_fantasma_en_el_Metro_de_Santiago_de_Chile Fox_Sports_+ Elias_Diaz Felix_de_Saulcy Ficción_histórica Francisco_Javier_Rojo Esglesia_dels_Evangelis_Ple Esquerra_Republicana_del_Pais_Valencià El_Potrero_(Salta) Elecciones_generales_de_espana_de_2008 Edwin_Burnell_Smith El_Garrobillo_de_Aguilas Estación_Concordia_Central Francisco_Morales_Padrón Enrique_González_Álvarez Espectroscopía_UV-visible Francisco_I_de_Este Estadio_de_Addis_Abeba Estados_Unidos_del_Río_de_la_Plata Fallone_di_Gravina Escuela_Andaluza_del_Arte_Ecuestre Elecciones_autonómicas_castellanoleonesas Eupatorium_saucechicoense Elemento_de_un_conjunto El_gato_de_Cassandra_(Un_día,_un_gato:_La_historia_que_nunca_ocurrió) Eleusine_aegyptiaca Ejercito_Alemán FC_Spartak_Plovdiv FRI Estacion_de_Can_Cuias Enric_Pérez_i_Farras Elecciones_generales_de_Italia_de_2008 Escuela_Técnica_Superior_de_Arquitectura_de_Navarra Estacion_lluviosa Francisco_Carrasco_Guisasola Emperor Esta_noche_sólo_cantan_para_mí Escarapela_de_la_República_Española FC_Torpedo_Kutaisi

html map