Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

San_Polo_d'Enza Saint_Geneys-près-Saint-Paulien Selección_de_baloncesto_de_Etiopía Simpaticomimetica Sotiria_Béllou Tecnologias_de_la_información_y_la_comunicación Sauber-Petronas Sistema_de_Tandilia San_Julian_(Málaga) Telemático Tlön Stanley_Gerald_Thompson Transporte_publico_en_Medellín Sirimavo_Ratwatte_Dias_Bandaranaike Tomás_de_Lorenzana_y_de_Butrón Sollies-Pont Tartarin_Moreira Telodorcus_ghiliani Sardonic_Wrath Theodore_DiBiase,_Jr. Servillas_(Cantabria) Telefonica_U.S Terry_Moor So_._Go_talk Seneca_Knolls Torneo_WTA_de_Los_Ángeles Santisimo_Cristo_del_Calvario_(La_Orotava) Tragedia_de_la_Araucanía Saint-Martin-de-Bavel Saint_Georges_de-Montclard Sol_LeWitt Santa_Fé_de_Antioquia Salón_de_Cómic_de_Madrid Teologia_mistica Steve_Caballero Summer_of_Sonic Sofía_de_Wurttemberg Teorias_de_la_conspiracion_masónica Saint_Broing-les-Moines Sumaré_AC Sond Torneo_de_Santiago_1998 Sandro_de_America Solaris_Operating_System Sidamon_(Lérida) Sala_Muncunill Tour_de_Szeklerland Saliut_2 The_Beatles_Movie_Medley Santa_Luzia_(Bahia) Tony_"Cabeza"_Fernández Sandžak Tinambú_barreteado Tecnica_de_marcaje_y_recaptura Super_Trouper_(canción)

html map