Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Poético Gorka_Larrea Primera_División_de_Sudán Methiini Pseudopodabrus_kubani Luis_de_Céspedes_García_Xeria Macrosomia Gobierno_y_política_del_Canada Provincias_Unidas_de_América_Central Mericourt-sur-Somme Miguel_Cairo Real_Academia_Irlandesa Pulipodio Pubarquia Goethals Men_at_Work_(serie_de_TV) MAP3K7IP2 Michel_Amelot Reactor_ZEEP Grandes_felinos Gonzalo_Fernandez_de_Cordoba_(el_Gran_Capitan) Lonchothrix_emiliae Madness_(canción_de_Muse) Magister Regla_de_rapoport Regimiento_N°_40_de_Infantería Prix_Apollo Gran_cruz_de_Alfonso_X Masacre_en_Virginia_Tech Margarita_de_Médici Mariano_de_la_Barcena_y_Ramos Lucjan_Feliks_Malinowski Mario_Anguiano Love_the_world Locorotondo MGS2 Mapire_(Peninsula_de_Paria) Prados_Redondos_(Guadalajara) MSC_Melody Marville-Moutiers-Brulé Madona_del_clavel Línea_1_(Urbanos_San_Roque) Provincia_de_Spania Marne_(Ohio) Reglamento_Provisorio Provincias_de_Turquia Rebutia_paucicostata Mezereum Principio_de_ergodicidad Manuel_Gonzalez-Mesones_y_Diaz Milan_Vídmar Programación_Defensiva Productos_causticos Macrothele_insignipes Region_Harar

html map