Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Athemus_makiharai Aurinaciense Haō_Airen Arroyo_Santa_Ana Anos_1650_a.C. Arboretum_de_la_Vallée_aux_Loups Harry_Potter_y_el_Cáliz_de_Fuego Horcas_(album) Antoni_Solà Guerra_Civil_estadounidense Aristida_stricta Andrew_Toney Guru_Hargobind Hauterive_(Neuchâtel) Mohring Aucazein Helvética_Neue Heckelfon Monumento_al_Corazon_de_Maria_(Tudela) Avenida_de_la_Ilustración_(Metro_de_Madrid) Henry_Fok_Ying-tung Mordella_marginata_marginata Andres_Gonzalez_(futbolista) Avenida_ciudad_de_cali_(bogotá) Mori Moomins Mirrngadja,_Territorio_del_Norte Gómez_(Antioquia) Arma_semiautomática Historia_de_la_Provincia_de_Corrientes Guaxa Hymni_i_Flamurit Gruta_de_Lombrives Heminoemacheilus_hyalinus Movimientos_de_Equipo Antigono_I_Monóftalmos Atsuko_yuya Hammond_(condado_de_St._Croix,_Wisconsin) Avañe’ẽ Historia_de_la_linguística Haworthia_viscosa_var._pseudotortuosa Idioma_poptí Asioryctes_nemegtensis Herschell_Gordon_Lewis Any_Given_Sundance Apukohai Moreda_(Gijon) Aspidimorpha_gruevi AsteriskNOW Momentum_(analisis_técnico) Antigua_e_Ilustre_Cofradía_del_Santísimo_Cristo_de_la_Clemencia,_Nuestro_Padre_Jesús_de_la_Caída,_Santa_María_Magdalena_y_María_Santísima_del_Mayor_Dolor Molinons Ministerio_de_Educacion_de_la_Argentina Montejano_(apellido) Asilis_pugiunculus

html map