Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Vino_de_la_Tierra_del_Desierto_de_Almería Ciclo_Otto Yusuf_IV Consejo_Comarcal Yaqub_al_Mansur Volla Colegio_del_Pilar Cirta Xfree Colectivo_de_Obreros_en_Lucha Condado_de_cameron Ciudad_universitaria Cilleria Condado_de_Uintah Compania_Madrilena_de_Urbanizacion Cis_sasajii Acanthanectes_hystrix Convallaria_obtusifolia Vegetacion_clímax Colony_Club Cm_(desambiguacion) Componentes_bioticos Agonita_saundersii Zacco_pachycephalus Abadía_de_san_Agustín_de_Canterbury Vicente_Peña Vizcondado_de_fesenzaguet Vocal_temática Cimicifuga_foetida_var._simplex Compañia_holandesa_de_las_Indias_Occidentales Claretta_Petacci Colodión_húmedo Alarma_de_reaccion Vignonet Codificación Concilio_de_Estrigonia_I Wolf_636 Chilindrina Chelo_García_Cortés Agave_latissima Aeropuerto_Internacional_Jose_María_Yañez Al_Madina_Tripoli Ybor_City Wilhelm_karl_ritter_von_haidinger Aeródromo_Lago_Musters Wad_al-ḥaŷara Constitución_politica_de_la_República_de_Chile_de_1980 Constante_Gil W_T_C. Varennes_les-Mâcon Cold_Springs_(condado_de_El_Dorado,_California) Vali_(Ramaiana) Condado_de_McKenzie_(Dakota_del_Norte) Abadia_de_saint_pierre_de_moissac Zenith_Minisport

html map