Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Matas_(desambiguación) Ramon_Puyol_Roman Provincia_de_mendoza Los_Angeles_Memorial_Sports_Arena Mannesmann_AG Protea_incompta Prima_Donna_(Grupo_de_música) Macedo_do_mato Gobierno_de_Valparaiso Marlon_Díaz Medios_de_comunicación_en_Antillas_Neerlandesas Machetes Lluís_Despla_i_d'Oms Meléndez_Latorre Lullaby_(canción_de_Starsailor) Luis_I_de_Borbon,_primer_príncipe_de_Conde Lo_que_te_conte_mientras_te_hacías_la_dormida MYHYV Lost_in_Time_(videojuego) Rafael_Menendez_de_Luarca Principe_Dojonyudō Qax_(raión) Raul_Patiño Primera_Particion_de_Polonia Proyecto_Calán_Tololo Punta_Suerte María_Perschy Lutari Loudon Premio_Alandar_de_Literatura_Juvenil Microrregion_de_Catalão Midleton Migliore Proboscitermes Lo_que_el_viento_se_llevó Malagueño_(provincia_de_Cordoba) Mayi-Mayi Pseudacanthops_lobipes Pátzcuaro_(lago) Mayoral_y_Elsa_María MU-410 Princesa_gitana Loon Manuel_Lopez_Cañamaque Manchester_Parte_I_(El_Ala_Oeste) Mancomunidad_de_municipios_de_la_Vega_Alta_de_Granada Puerto_Pinasco_(Paraguay) Primarias_del_Partido_Republicano_de_2008_en_California Queenstown Razas_de_gatos Miguel_Angel_Palacio Michel_Rat Luis_Melgar Ramon_Tejedor Praslin_(distrito_de_Santa_Lucía)

html map