Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Beautiful_(desambiguación) Centro_Cultural_Papa_Juan_Pablo_II Caroni_Fútbol_Club Béisbol_en_los_Juegos_Asiaticos_de_2006 Batalla_de_Uclés_(1809) Batalla_de_Dos_Rios Canal+_Family_HD Carmelo_Miranda Blackjack_Mulligan Cerdodon Blas_chumacero Casa_de_Brunswick Castillo_de_Castellar_(Castellar_del_Vallés) Campos_do_Jordão Ca_phê_nau_đa Cedrick_Fiston Canton_de_Fontainebleau Ceraunofobia Buffy_Cazavampiros_8_temporada Bangiales Campeonato_Sudamericano_de_Fútbol_Sub-17_de_2013 Catalogo_Michel Barba_cabruna Carlos_Andrés_Quiñónez Campana_del_Norte_de_Virginia Canadá Bay Boonton_(Nueva_Jersey) Cantón_de_Saint_Palais Ballesta_(desambiguacion) CSS_Manassas Cena_para_dos Charbonnières-les-Bains Biro_Laszlo_Jozsef Braquiosáurido Batalla_de_Tres_Palos Buriatos_de_Aguínskoye Bandera_de_XI_Región_Aisén_del_General_Carlos_Ibánez_del_Campo Cereus_squarrosus Casa_real_de_Dinamarca Bagnols_en-forêt Biblioteca_del_Real_Instituto_y_Observatorio_de_la_Armada Campeonato_Mundial_de_Esquí_Nórdico_de_1980 Cavizzana Ceronera Batalla_de_Kuru_kshetra Carrizo_grande Campeonato_mundial_de_patinaje_artístico_sobre_hielo_de_2007 Baronia_de_Andaya Bertel_Thorvaldsen Carles_Marín Carlos_Chíniquy Bartolomeu_Lourenco_de_Gusmao Castro_de_Dona_Palla CESCE

html map