Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Tomás_y_Valiente Teleton_1992 Siete_Maravillas_de_Córdoba Suspiria_(película) Sari_d'Orcino Sport_1_Open Spring_Park Segunda_División_de_España_1948/49 San_Gines_de_la_Jara Tito_Manlio_Torcuato_(cónsul_299_a.C.) Tomas_Baez_Diaz Torcuato_José_Benjumeda Suzuka_(manga) Surfin'_bichos Tratado_franco_británico_de_libre_comercio Saint_Denis_d'Orques Taxqorgan Tobías_George_Smollet Toquepala_(arqueologia) The_Legend_of_Zelda_Twilight_Princess Soledad_Garcia Saint_Haon_le-Châtel Thymus_caespitosus Soprano_coloratura Ser_o_no_ser_(pelicula) Sloan_Digital_Sky_Survey Santa_Eulalia_(desambiguación) Ted_Levine Torneo_Verano_1997_(México) San_Pedro_del_Arroyo_(Avila) Secuestro_de_Cristian_Edwards Thuja_articulata Thorir_Jökull_Steinfinnsson Symphurus_diomedeanus Somerleyton_Hall Saint_Peter's_College Santa_Maria_de_Tavora Saint-Gilles-Pligeaux Sergi_Bruguera_Torner Selección_checoslovaca_de_fútbol Tomillo_rumanino Scythrops_novaehollandiae Saša_Drakulić Star_Trek_V:_La_Última_Frontera Theodor_Kaluza Savo_Milošević Sudamericano_Juvenil_de_Rugby_1972 Stephanococcus San_Francisco_de_Acambaro Sphaeroderma_leei Sierras_pampeanas_(región) Sujoi_Su-29 Streptococcus_mutans Segun_Pierre_Luigi Sammy_Case

html map