Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Trióxido_de_wolframio Iglesia_evangelica_pentecostal_de_Chile Residuo_cuadratico Fürst_Erzbistum_Salzburg Fuerza_de_las_Naciones_Unidas_de_Observación_de_la_Separación Gastronomía_de_Franconia Galvarino_(desambiguación) Republica_Socialista_de_Bosnia_y_Herzegovina Iglesia_del_Corazón_de_Cristo_(Tirana) Municipio_de_Clark_(condado_de_Holmes,_Ohio) Un_dia_cualquiera_en_Vulcano_V._3 Infiltrados_(película_de_2006) Roberto_Bolaño,_la_escritura_como_tauromaquia Fundación_German_Sanchez_Ruipérez Ricardo_Krebs Fresne_le_Plan GNU_Binary_Utilities Fuerza_Aérea_Húngara Richard_Laymon Ingolf_Mork Fuerzas_Aereas_Polacas Trilogia_mediterranea Ulises_(poema) Revieja Restaurant Frontera_entre_México_y_Belice Rusia_en_los_Juegos_Olimpicos_de_invierno_de_1994 Galia_Comata VI_Distrito_Electoral_Federal_de_Tamaulipas Río_Piedras_Pueblo_(San_Juan) Germán_Lauro Glasgow_Celtic Iglesia_Copta_de_Alejandría Glúniairn Rio_do_Peixe_(Sao_Paulo) Rio_Mocoties Tremarctinae Gnometris Robinia_pseudacacia Rueda_inglesa Función_de_Chebyshov Fútbol_australiano_femenino Iglesia_de_Achauta Gieco_querido!_Cantando_al_leon Río_Loup Inmigrante_ilegal_(ópera) Reserva_florofaunística_La_Florida Fuerzas_Aereas_Reales_Saudies Trichophorum_vierhapperi Robert_Kovač Tribunal_de_Orden_Público Iglesia_de_Nuestra_Señora_de_las_Virtudes Upsilon_Andromedae_d Garmaza Indefension

html map