Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Autorreferencialidad Ministerio_de_Energia_y_Minas_del_Perú Heteroproteinas Mittenwald Areosa Movimiento_Nacional_Demócratas Gólgota Mohammedan_S.C._(Calcutta) Andre-Gustave_Citroen Hold_On_(cancion) Hjalmar_Bergman Arteria_supraorbitalis Arroyo_Solís_Chico IHS Mozilla_Firefox_3 Archipiélago_de_Les_Saintes Apop Armand-Joseph_Fava Anos_1090 Heliconia_berryi Huerto_de_Trenor Argus_(operación) I5_OS Helmet_Mounted_Display Ankama_Games Apito_dourado Hospital_Ramos_Mejia Atelognathus_reverberii Antiguo_Sanatorio_de_Tuberculosos_de_Sierra_Espuna Antonio_Fernandes_Aleixo Arúspice Homeotopia Hyphaene_baikieana Modelo_nomológico_deductivo Hazar_Golü Morazan Misa_n_14_(Mozart) Hierro_fundido Miltonia_spectabilis_var_moreliana Hochgolling Antequino_pequeño_rojo HIP Monte-Júcar Harold_Solomon Angeles_S.A._(album) Monferran-Savès Asthenomacrurus_victoris Gross_Grunhorn Antonio_El_Bailarín Hermogenes_de_Tarso Helocaetes_clarkii Ministerio_de_Hacienda_y_Crédito_Público Avenida_NQS Antonio_Sanjurjo_Badia Munchhausen

html map