Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Liz_Shaw Lobivia_winterana M_C._C. Luis_Mariano Louis_Emond Manuel_Pérez_Treviño Ramón_I_de_Ribagorza_Pallás Puntillas Martínez_(Texas) Matinicus_Isle Metrobús_de_la_Ciudad_de_México Mercersburg Lysiella Mechmont Metro_de_Esmirna Mariano_Bainotti Quad_Data_Rate Premio_del_Círculo_de_escritores_cinematográficos Martin_Amis Mezleria Princeton_(Florida) Regresion_(estadística) Qara_Qoyunlu Granichen Línea_Kol'tsevaya_(Metro_de_Moscú) Rachel_Bilson Luperocella_melancholica Marilia_Andrés_Casares Maoísta Redlight Q-Cells Probióticos Markús_Þórðarson Marquez_Haynes Raissac_sur_Lampy Meropiscus_gularis Lord_Teniente_del_Gran_Londres Línea_499_(Interurbanos_Madrid) Propano_1_2_3-triol Mercado_de_Santa_Maria_de_la_Cabeza Grand_Bayou_(Louisiana) Premios_Max_de_las_Artes_Escénicas Masa_(Burgos) Magallanes_(Cavite) MA-20 Mariano_(nombre) Golpe_de_estado_en_Tailandia_en_2006 Marolles-les-Buis Los_100_+_Pedidos_del_2005 Mary_Whistler Mararia_(novela) Pura_Raza_Español Puerto_Flor_de_Lis Macehualli Radio_Encuentro

html map