Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Monte_Buey_(Argentina) Avrainville_(vosgos) Hyphaene_dahomeensis Horacio_Agulla Guominjun Angulo_de_deslizamiento Armenia_Menor Ministerio_de_Educación_de_España_(desambiguación) Mount_Kisco_(Nueva_York) Harri_Lorenz Asbjørn_Selsbane Aracné Andrés_de_Moguer Asnières_en-Poitou Ashtrays_and_Heartbreaks Anysound Monasterio_de_Sant_Pere_de_les_Puel·les Astrocaryum_awarra Arachnorchis_longicauda Historia_precolombina_de_la_costa_ecuatoriana Holiday_(Stargate_SG_1) Idioma_kirguís IL_8 High_school Mordella_caracaensis Avion_de_investigacion Arius_hardenbergi Halterofilia_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Helsinki_1952 Arquidiócesis_de_la_Madre_de_Dios_de_Moscú Autobuses_Caleta_Olivia Guilford_(Misuri) Aphanocarpus_steyermarkii_f._elongatus Arcelia_Ramirez Idioma_Serbio Ministro_de_Economia_y_Producción Arroyo_Sarandi_(Durazno) Miroslav_Matušovič Angew._Chem.,_Int._Ed._Engl. Anne_Sofie_von_Otter Millieres_(Mancha) Archidendron_chrysocarpum Haworthia_asperiuscula Iceta Guadamur_(Toledo) Mimosa_nuttallii Gustavo_Núñez Apolo_de_Veyes Astronomia_pre_telescópica Autorizaciones_para_la_conducción_de_vehículos Haplomitrium_hookeri Movimiento_V_Republica_(desambiguacion) Guillermo_Sandro_Salas_Suárez Antonio_Gonzalez_Guerrero Hymns_from_the_Heart Holcus_exiguus

html map