Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Enric_Casanovas Francisco_Rua Francisco_V_Fernández_de_la_Cueva_y_de_la_Cueva Estacion_de_Central_Tèrmica_del_Besos Edouard_Louis_Trouessart Fiat_500C_by_Gucci Francisco_Desprats El_soplo_al_corazon Elizabeth_Delgado El_Porís_de_Abona,_Tenerife Floyd_Pinkerton Eumorphus_quadriguttatus Fotografos_del_National_Geographic El_Mundo_Espíritu_(Solsticio_de_Invierno_Parte_1) Fiat_Tipo Factores_de_combustión_en_motores_Diesel FC_Argeș Edmundo_Vargas_Carreño Forever_(album) El_rufián_en_la_escalera El_Prado_(Cantabria) Figuración Eduardo_Garduño El_Cordobes Esteban_Arce El_novato_(película) Frankenstein_de_Mary_Shelley Fondo_Nacional_para_la_Cultura_y_las_Artes Every_Best_Single El_vampiro_(1927) Elefante_marino_del_norte Formación_de_Doushantuo El_misterio_de_la_ca_ca_en_el_urinario Elecciones_federales_de_Alemania_de_1949 Escudo_angolano El_peon_del_rey_de_negras_(single) Eduardo_Falu Eriosolena Enges Elvia_Carrillo_Puerto Esparreguera_/_Esparraguera Elecciones_europeas_de_1994_en_Portugal Fes Errores_de_medición Empire_(Colorado) Explosion_de_AZF_en_Toulouse El_Limon_(Aragua_Venezuela) Fort-Mardyck Expotaku Franck_Passi El_Hagunia Faust_(Gounod) Ficus_obliqua_var._petiolaris El_País_(periódico) Fernando_Martinez_de_Guerenu_Ochoa

html map