Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

San_José_Iturbide_(Guanajuato) Silverio_Pérez_Faraon_de_Texcoco Santee_Town_Center_(estacion_del_tranvía_de_San_Diego) Trata_de_blancas_en_Argentina Synaleurodicus_serratus Tragedia_aerea_en_Peñalolen Santa_Marta_(Albacete) Tecnológico_de_Veracruz Torneo_de_candidatos Thabit_Ibn_Qurra Sarūnas_Marciulionis Semana_del_Cine_Experimental_de_Madrid Skr._Naturhist.-Selsk. Santos_Dumont_(calle) Selección_de_futbol_de_Murcia Texas_Departamento_de_Seguridad_Pública Sorry_for_Party_Rocking_(cancion) Syrorisa Torroso Sukhoi_Su_20 Temporada_2011_de_Formula_2 Solo_Covers_(Teatro_Vorterix) Síntesis_emergetica Sindrome_de_Sézary Scherzo_en_re_menor_(Rajmáninov) Timothy_Gudsell San_Rafael_Arnáiz Sacramental_y_Penitencial_Cofradia_de_Nuestro_Padre_Jesús_Sacramentado_y_Maria_Santísima_de_la_Piedad_amparo_de_los_leoneses Surimono Teatro_Principal_de_Zamora Southwest_Meade_(Dakota_del_Sur) Telégrafica San_Cristóbal_Amoltepec Tamaguelos Telefís_Éireann Temporada_1949-50_de_los_New_York_Knicks TOGAF Tipo_de_interés_bancario Sobresoplado Sunday_Morning_Coming_Down Taps_mas_allá_del_honor T_E._D._Klein Tito_Ureta Sangre_facil The_Who_Sell_Out Santuario_de_Lourdes Torneo_femenino_de_hockey_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Pekín_2008 Señor_del_Mar The_Flood_(ópera) Toba_volcanica Torneos_ATP_en_2006 Stiliger_felinus Sigurður_Nordal Sujoi_Su-35 Traiguén_(estacion)

html map