Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Hallands_Nyheter Montemboeuf Andrés_Guacurary Arbitrio_Insular_a_la_Entrada_de_Mercancías Hospital_de_San_Marcos_de_León Associacão_Académica_de_Coimbra Gutierre_Tibón AnimeNation Monumento_a_Giuseppe_Garibaldi Historia_de_la_Guayana_Francesa Andres_Ortiz-Oses Apertura_numérica Hibiscus_hastaefolius Andreas_(desambiguacion) Atrevete_a_Soñar Artropleura Asociación_Andaluza_de_Escritores_y_Criticos_Literarios Montaigu-les-Bois Hospital_General_de_Medellin Montemor_o-Velho Hong_Chen Arizona_(Argentina) Ibague Hueblia Ibiricu Aulacoderus_forchhammeri Montendre Guerras_bizantino-otomanas Guerrero_(México) Hantu Grupo_Parlamentario Heberto_Castillo_Juárez Guia_7_Temporada_de_Buffy_la_cazavampiros Angel_López Asuncion_Ixtaltepec_(municipio) Hyperoliinae Hedera_Helix Autócrata_(ácrata) Avión_nodriza HIP_4051 Guerra_de_cuarta_generación Hipatia_(desambiguación) Arrendamiento_Financiero Historia_antigua_de_la_Península_Iberica Arthrocereus_odorus I_Do_I_Do_I_Do,_I_Do,_I_Do Mono_Nuñez Hyperolius_destefanii Hoogelande Hesdigneul_lès-Béthune Hohenfels Arauca_(departamento,_Colombia) Ayoze_García_Perez Artequín_Viña_del_Mar Mompos

html map