Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Jorge_Garcia_Tunon Joseph_Louis_Francois_Bertrand Little_River_(Kansas) Judeoconversos Instituto_de_Estudios_Histórico_Marítimos_del_Peru La_Cautiva Les_Essarts_(Orne) Juventud_Textil_de_Tomé Jardin_Botanico_Alberto_Roth_de_Posadas Ipeúna Joan_Ferraté Liga_Premier_de_las_islas_Mauricio Las_Ilces Jingū_Kogō Larga_jornada_hacia_la_noche_(película) Javalambre_(desambiguación) Jambavati Isla_Pérez José_Eugenio_Azpiroz_Villar Kven Lithraea_molleoides_var._lorentziana Jose_Antonio_Picon La_correría_de_Homero Lion_(companía) Krishnaier_Subramanyam Jason_Moran_(músico) Jorge,_principe_de_Grecia Jeronimo_Rodriguez_de_Santisteban_y_Ruiz La_Araña_Escarlata Jaguarundi Jylland Lighting_Group Julian_Steyermark Juvencio_Hospital José_Royo_Gomez Julián_Hernández_Rodriguez-Cebral Jardin_de_la_victoria Jordana_Spiro Instituto_de_Artes_Graficas_de_Oaxaca Jose_Maria_Orense_Mila_de_Aragón_Herrero Jose_Maria_Mendiola_Insausti Joaquín_Camargo_Gomez Joaquín_Pérez_Salas J.Murillo Jujuy_(desambiguacion) Invasion_magiar Jorge_Vásquez_Salas Kyrian_Hunter Ivan_Sánchez-Rico_Soto La_Ferte_Beauharnais Joaquín_Fernández_Prida Ituzaingo Lionel_Martin Linea_M-110_(Area_de_Malaga) Isla_Armonía

html map