Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Fidel_Castro:_Una_biografía_a_dos_voces Formigliana Estación_de_Saint-Ambroise Ervatu Federación_de_Fútbol_de_Butan Entre_Douro_e_Vouga Fanor_Nava Europa_(mitologia_griega) Everyone's_at_It El_tesoro_de_la_llanganatis Fort_Edward Estado_del_valle_de_México Estación_de_Plaça_de_Sants Fluvioglaciar Falla_renal_terminal Empty_Glass Fiesta_del_20_de_enero Federico_Carlos_Sainz_de_Robles_y_Rodriguez Epsilon_Aquarii Festival_de_Eurovision_1983 Erythrostictus Eucalyptus_hemiphloia_var._microcarpa Endless_history Elecciones_autonómicas_madrilenas_(25_de_mayo_de_2003) Fermin_Espinosa_"Armillita" Esquerra_Democràtica_de_Catalunya El_Dios_que_nunca_estuvo_ahi Fedón Edwin_Land Etnias_de_los_llanos_orientales_de_bolivia Francisco_Rivera_Pantoja Finley_(Washington) Estación_de_Quevedo Estación_Zavalla Emilio_Carballido_Fentanes Enrique_Aja Fern._Vill. Francisco_Heylan Fondo_Kuwaiti_para_el_Desarrollo_Economico_Arabe Espurio_Papirio_Craso El_día_final Feuilleea_depauperata Franck_Biancheri Eurocopa_de_futbol_2004 Farges_lès_Mâcon Facultad_de_Veterinaria_de_León Fisicalismo_de_tipo Etapa_(compañía) Estación_Central_Railway_Station_(Metro_de_Helsinki) Elgar_Howarth Escultura_de_Uruguay Fieulaine Feres_(Evros) Ezequiel_Rescaldani Eduardo_Zalamea_Bordá

html map