Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Viaje_al_fondo_del_mar_(serie_de_televisión) Victoria_alada_de_Samotracia Cicindelinae Zombie_Panic!_Source Aciphylla_latifolia Yamamayaa Viv Valle_de_Baydar Acciones_(economia) Vela_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Paris_1924 Valparaiso_(desambiguacion) Acanthocalycium_spiniflorum Varen_(Tarn_y_Garona) Aianthis Aequorea Cnicus_benedictus Cifras_e_Letras Complemento_a_2 Wwe_studios Albumes_de_Haruhi_Suzumiya Xil_Ríos Víctor_IV Adivina_cuánto_te_quiero Colonia_(biología) Wickersheim_Wilshausen Clemente_César Vias_pecuarias Ciclopea Yoshio_Tanaka Ciudad_de_Quezón AP_(munición) Aajeperkara-Thutmose Colegiata_de_san_pedro_de_cervatos Videotácora Civray_de_Touraine Yavé Aahoo_Jahansouzshahi Conan_(Loir_y_Cher) You_Have_0_Friends Colegio_Máximo_de_San_Pablo_de_Lima Conferencia_de_paz_de_madrid Zarigüeya_raton Xenochalepus_annulatus Constitución_Política_de_Colombia Condado_de_Howard_(Maryland) Club_Baloncesto_Peñas_Huesca Club_Diógenes Chateau-Bréhain Christiane_Susanne_Harlan Viaçao_Aérea_Rio_Grandense XLVII_Legislatura_del_Congreso_del_Estado_de_Sonora Constitución_Política_del_Peru Witebsk Clasificacion_al_Campeonato_Nacional_1967_(Argentina) Colegio_Hogwarts_de_Magia_y_Hechicería

html map