Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Aroes_de_Sao_Romão Herodiano Anécdota Hector_Fabio_Landazuri Mordellistena_isabellina Hernia_del_deportista Andromedana Aspres_sur_buech Asamblea_democratica_de_Nevada_2008 Ant.Molina Modales Mozirje Anna_Kauffman Holstein_(desambiguacion) Herpetoskylax Arquitectura_contemporánea Homigas_subiendo_el_arbol Hermandad_Franciscana_de_la_Virgen_de_la_Piedad_(Palencia) Moloso_orejiancho Ministro_de_Asuntos_Exteriores Hachijo_In_no_Takakura Helga Hyde_Park_(condado_de_Lamoille,_Vermont) Multipotente Archipielago_de_Fritjof_Nansen Muerte_en_el_Nilo_(película) Icon._Pl._Syr. Huelga_general_en_España_de_2012 Hugo_Hernandez Hasna_Benhassi Hospital_Central_de_San_Carlos Mordella_fumosa Huracan_Erin_(1995) Ministro_de_España Haakon_VI_de_Noruega Homenaje_a_Antonio_Peña Guerra_Hispano_Sudamericana Antonio_Ramilo_Fernandez-Areal Mozart_y_la_viruela Aspectos_culturales_de_San_Vicente_de_Tagua_Tagua Grupo_alpino Mision_de_Santiago_de_los_Coras_Ainini Asistencia_socio-sanitaria Ano_434_adC Harina_de_pescado Mojang_AB Halichoeres_radiatus Anampses_femininus Guy_Debord Mufti_Mohammad_Sayeed Hiroshi_Yamauchi Heliocarpus_chontalensis Hechos_de_Kaldor Arch._Bot._(Paris) Helecho_nido_de_pájaro

html map