Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Lalo_Malcolm Karditsa Isabel_Diez_de_la_Lastra_Barbadillo Lansford_(Pensilvania) Jorge_Campamá_Bosch Jose_María_Álvarez_(poeta) Jardín_Botánico_de_Faial Janata_Bennuna Juan_Boste Joaquin_Maria_Bartrina_y_de_Aixemús Jet_d'Eau La_Vid_de_Bureba_(Burgos) Jose_Joaquin_Beltrán Juan_Jose_Saez Johann_von_Herbeck José_E._Triay Lista_de_leccionarios_del_Nuevo_Testamento Intercités LAV_Córdoba-Málaga John_Farrow Islote_de_Vila_Franca Las_aventuras_de_Tintín:_Tintín_en_el_país_de_los_Soviets Ley_de_tricotomia Lista_de_equipos_de_fútbol_por_pais Jacques_Joachim_Trotti,_marquis_de_La_Chetardie Jagdish_Mali Jembe José_Maria_Galan_Rodríguez Interco John_Phillip_Harison_Acocks La_cosa_(película) Las_Banderillas Lavacolhos Laguna_de_manjavacas Kenny_Anthony Itsmo_de_Tehuantepec Istmo_de_Suez La_verdad_sobre_el_complot_de_Tablada_y_el_Estado_libre_de_Andalucia Joaquín_Meade Júlio_César_de_Mello_e_Souza Lista_de_endonucleasas_de_restriccion_"caseras" Juegos_Paralimpicos_de_Geilo_1980 Jerónimo_Costa_(pintor) Jorge_Reyes_(futbolista) Liechtenstein_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Vancouver_2010 Juego_de_la_soga La_Doctrina_Secreta,_sintesis_de_Ciencia_Filosofia_y_Religion León_Picardo Julio_Pablo_Rodriguez_Cristóbal Jose_A._Ortiz_y_Herrera Jardín_Botanico_de_Staten_Island Kim_Ah-joong Issiaka_Ouédraogo Isla_Mujeres_(municipio) Kelvin_Jiménez

html map