Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cronos:_La_invencion_del_tiempo Dneprovskaya Aloysia_chacoensis Cussy-les-Forges Amorpha_fragrans Convergencia_Democratica_de_la_Franja Dolar_guyanes Duques_de_Baviera Eddie_Jordan_(Baloncestista) Distrito_de_Río_Santiago Alfred_Oswald_Kihlman Doris_Dörrie Country_pop Alonso_de_Sotomayor_y_Valmediano Desperate_Housewives:_The_Game Daniel_David_Turner Ctesifonte_(orador) Cubilete Derecho_a_participar Distrito_de_Madre_de_Dios Dr._Lorenzo_Rufo_Peña_León Dark_Forest Dasyloricaria_filamentosa Dipsosaurus Crash_test_dummy Derarimus_calamei Dalila_Puzzovio Dueño_del_mundo Diplotaxis_leiocarpa Dumfries_y_Galloway Diseño_sustentable Alin_Stoica Dirksia Domingo_Cullen_Ferraz Daegu_Fútbol_Club Drummond_(Oklahoma) Alexánder_Obando Crisis_financiera_de_Estados_Unidos_del_2008 Divana Aleuropleurocelus_abnormis Alotropia Don_Juan_(canción) Draft_de_la_nba Cuerpo_de_Policía_Armada_y_de_Trafico_(España) EX_334 Dasyuromorphia Douglas_Esteban_Sequeira Crimson_Dynamo Draper_(Wisconsin) Dan_Anderson Almidon_de_mandioca Distrito_de_Coata Alejandro_Gomez Departamento_del_Vaupes Daniel_Hale

html map