Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Chateauneuf-les-Bains Abu_Bakr_Muhammad_ibn_Zakarīya_al-Razī William_Neville Claudia_Paola_Suárez_Fernández Club_Atlético_San_Martín Agencia_Europea_de_Defensa Comarca_de_la_limia Achyrachaena_mollis Conquista_de_America Clásico_de_Santa_Cruz Abierto_de_los_Estados_Unidos_2009 Codigo_Tecnico_de_la_Edificacion_(Espana) Viṣṇu_Purāṇa Consejo_de_Educación_Técnico_Profesional Condado_de_wicklow Cocos_acrocomioides Wicca_britanica_tradicional Abrial_A-12_Bagoas Zuchwil Cofradía_Penitencial_de_la_Sagrada_Pasión_de_Cristo_(Valladolid) Villeferry Al-Nayaf_Fútbol_Club Aire_acondicionado Consolidated_Modelo_34 Acción_Nacional Yecora_(Sonora) Cofradia_de_Nuestro_Jesus_Nazareno_de_Úbeda Adena Acanthus_platyphyllus Conophytum_ecarinatum_var._mutabile Vulnerar Viejo_smoking A_nation_once_again Abu_Zubaydah Combate_de_San_Carlos_(1813) WP:CAT Constantin_Anghelescu Cirilo_Gómez_Anaya Chateauneuf_Val_Saint-Donat Confederacion_Espanola_de_Asociaciones_de_Atención_a_las_Personas_con_Paralisis_Cerebral Agencia_de_Cooperación_y_de_Información_para_el_Comercio_Internacional Vetheuil Clausula_filioque Churchill_Brothers Veigas_(Taramundi) Cigueña_malva Aeropuerto_de_Osijek X_milenio_a_C._y_antes Vittaria_lanceolata Comunidad_Autonoma_de_la_Region_de_Murcia Villarmero World_War_II Adriano_Garcia-Lomas Chrysomelinae William_Douglas_Hamilton

html map