Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Arteria_ileocecoapendiculacolica Guadámez Moulin_Rouge_(pelicula_de_2001) Guillermo_el_Trovador Arterias_metacarpianas_dorsales Arisarum_vulgare_ssp_exsertum Montecarmelo_(Metro_de_Madrid) Aulo_Cornelio_Coso_(cónsul_343_a._C.) Ministerio_de_Educacion,_Cultura_y_Deporte_de_Espana Hospital_Gentofte Arctagrostis_humilis Morata_de_Jiloca_(Zaragoza) Moulinsia Asthenoctenus Moviment_d_Unificacio_Marxista Années_de_Pelerinage Montaud_(Hérault) Monasterio_de_Dionisiou I_Can_Get_It_For_You_Wholesale_(álbum) Mohenyo_Daro Higuera_de_las_Duenas_(Avila) Homapoderus_melanocnemis HealthVault Hallescher_FC_Chemie Associazione_Calcio_Legnano Guerra_Ruso-Turca_de_1787-1792 Attilia_Boschetti Arco_volcanico_continental Asnières-lès-Dijon Mundial_de_Futbol_de_1962 Arabización_del_español Huracán_de_Comodoro_Rivadavia Gránulos_de_nieve Análisis_filogenetico Icod_De_Los_Vinos Asamblea_General_de_Diputados_de_las_Provincias_del_Alto_Perú Healy_(Kansas) Howard_Philips_Lovecraft Andrew_Clay_Silverstein Movilización_Democratica_(Brasil) Aristida_palmeri Grézieu_la_Varenne Montblanc_/_Montblanch Archelange Atenaide Monasterio_de_San_Millan Guillermo_I_de_Wurttemberg Art_Punk Autovía_Comodoro_Rivadavia_-_Caleta_Olivia Andree Antonio_Mejía_Haro Groslee Asonante Arzobispado_de_Canterbury Hamilton_Branch

html map