Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Escandida Francisco_Miralles Fassbinder Flashpoint El_castillo_de_Barba_Azul Estatua_monumental_de_Jose_María_Morelos_en_Janitzio Festuca_repens Esteroidogénesis Einar_Örn_Benediktsson Emily_Kinney El_Puerto_de_Santa_María_(Cádiz) Embalse_de_Sobrón Elecciones_legislativas_de_Francia_de_1967 Francisco_Uriburu Francisco_García_Salinas Esclarecidos Eredivisie_2005_06 Fougere_(Vendée) Euphorbia_longibracteata Estudiantil_Sanducero Fernando_el_Catolico_y_los_falsarios_de_la_historia Eugenio_Mauricio_de_Saboya-Carignano_(1656_1693) Eleccion_parlamentaria_de_Chile_(1993) Enric_Claraso El_Clasico_Boedo_Parque_Patricios Farges_lès-Chalon Eloy_Alfaro Enciclopædia_Britannica_Undécima_Edicion Fernando_de_Médicis Extraversion Estacion_de_Calatayud Electro_Industrial Evolucion_semantica Elleanthus_hymenophorus El_Impulsor Favas_guisadas_a_portuguesa Federación_Nacional_de_Republicanos_e_Independientes Foissy_lès_Vezelay Epiluminescencia Fernandez_Arbós El_siniestro_Doctor_Mortis Escudo_de_la_provincia_de_Almeria Edward_Emerson_Barnard Episodios_de_La_Que_Se_Avecina Escipion_Emiliano_Africano Francisco_de_Borja_Pérez-Penas_Diaz-Mauriño FUP_(Lima) Facultad_de_Odontología_de_la_Universidad_Nacional_Autónoma_de_México Formato_contenedor Epinephelus_melanostigma Enrique_ii_de_brabante Farlowella_schreitmuelleri Forest_Hills_(Nueva_York) Estacao_Júlio_Prestes Eduardo_de_Hinojosa

html map