Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Pasión_según_san_Mateo PIC_8259 Nuevo_Moron Peralejos_de_las_Truchas_(Guadalajara) Pintoras Naufraga_balearica Parque_Nacional_del_Búfalo_de_los_Bosques Parroquia_de_Saint_Philip Nuclido Nesiota Pie_Equinovaro O_N.U. Play_(album) Pettorano_sul_Gizio Palm_Zire_71 Petrel_cahow Ottoschmidtia_dorsiventralis Organizacion_territorial_de_Cabo_Verde Parodia_comosa Pocket_planes Oscar_Hernández_(tenista) Play_Zone Pepe_Domingo_Castano Parasbecesta_purpurea Oscar_Quintabani Oita,_Oita Partidos_políticos_de_la_Revolución_francesa Palacio_Capanema Nacimientos_del_Cazadero Osasuna_"B" Por_Castilla_hablaré_yo Peloton_I Plastic_Man Notropis_bifrenatus Pablo_Martin_Benavides Pequenas_anécdotas_sobre_las_instituciones Oncifelis_guigna Nafir Operador_binario Parque_de_Miraflores Norte_de_Yorkshire Nissan_Juke Plano_(lenguaje_audiovisual) Neimodianos Portugal_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Barcelona_1992 Ormoy_le_Davien Plaza_del_Príncipe_(Santa_Cruz_de_Tenerife) Ostkaka Phyllobrotica_nigritarsis Pais_Vasco_(region) Ophrys_bertolonii_ssp._balearica Novi_(Krymsk,_Krasnodar) Organizacion_politico-administrativa_de_Israel Nebulizador Phylloscopidae

html map