Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Zamora_de_los_Alcaides Complejo_Cultural_de_la_República Columbina_cyanopis Conjuncion_planetaria Wings_of_storm Clone_Wars_Volume_9:_Endgame XXVII_Batallón_de_Fortaleza_de_la_Fuerza_Aérea Conjetura_3x_+_1 Condado_de_Salt_Lake Virídovix Adolfo_Núñez_González Albertinia Villers-en-Arthies Conjugacion_heteroclita Condado_de_bosque Club_Atlético_Boca_Unidos Combate_del_Rincón Aire_(elemento) Aleen_Bailey Comisión_de_Bebidas_Alcohólicas_de_Texas V_V._S. Vívaswan Vireo_altiloquus Combatir Yevguenia_Ródina Wantage Adulterios A_paradanta Adrián_Omar_Sibar Comunas_del_departamento_de_Rodano Viaje_de_Mozart_a_Berlín Coleotrypinae Club_Deportivo_Victoria_de_Tazacorte Condado_de_Santiago_de_Calimaya Cluster_de_Nanotenología Verena_Wagner Cine_en_1967 Video_Hits_One Valva_(Italia) Cheshire_(Ohio) When_night_is_falling Aeropuerto_Internacional_de_Minatitlan Xanthomorda_elegantissima Zeruel Add Wenzel_Anton_Graf_Kaunitz Vivo_para_contarlo Zhùyin_Fúhào Clubes_de_Futbol Clima_polar Wikileaks Clujia_fina Conservatoire_et_Jardins_Botaniques_de_Nancy Zuluaga Chitty_Chitty_Bang_Bang

html map