Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Gobernador_de_Nueva_York Réseau_express_régional_d'Ile_de-France Fred_Steiner Impacto_ambiental_potencial_del_manejo_de_ganado_y_terreno_de_pastoreo Rye_(Nueva_York) Union_Cerrajera_(Mondragón) Universidad_de_Lyon_I_-_Claude_Bernard Genaro_Vázquez_Rojas Glossonycteris Fray_Pedro_de_Santiago Ripley's_Game_(pelicula) Imperio_Srivijaya VFW_(desambiguación) Ii_distrito_electoral_federal_de_chihuahua Trolleíta Funeral_de_Néstor_Kirchner Restrepia_caucana Municipio_Jáuregui_(Táchira) U_hiji_ni_y_Su_hiji_ni Fresagrandinaria Iglesia_de_San_Pedro_Apóstol_(Pinoso) Religión_en_Colombia_Británica Rosa_edita Museo_Asmolean Río_Cuareim Rzehakininae Rory_Storm_and_the_Hurricanes Incendio_en_Kaprun Infraestructura_de_Bucaramanga Gastronomia_de_Paquistan Municipio_de_Arbo_(condado_de_Itasca,_Minnesota) Frente_Nacional_(España_2006) GJ_9235 Rosario_(Santa_Fe) Roberto_Brodsky Frontera_entre_Siria_y_Turquía Gastronomia_del_Líbano Galicia_(1927) Reino_de_Arabia_Saudí Rosa_dilucida Ruta_Mototrans Rivera_del_Huéznar Ruth_(Nevada) Unidad_central_de_procesos Municipio_de_South_Branch_(condado_de_Wexford,_Míchigan) Rogerio_Duprat Municipio_de_East_China_(condado_de_St._Clair,_Míchigan) Ruerrero Río_Trabancos Rio_Guadalevín Union_Temporal_de_Empresas Glögi Riofrio_de_Riaza Gastronomía_de_África_Central Gastronomía_de_Mongolia

html map