Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Hortência_Marcari Hoh_(desambiguación) Aviación_del_Ejercito_Australiano Ano_73_adC Anos_1310 Attila_(banda) Güimar Highland_Holiday_(Ohio) Antonio_Álvarez_de_Toledo_y_Perez_de_Guzman Mount_Crested_Butte_(Colorado) Andropogon_sorghum_var._aethiopicus Athena_Chu Anisoditha_curvidigitatus Miércoles Ano_1996 Hugo_de_ana Helge_Palmcrantz Apis_mellifera_carpatica Muna_de_Castilla Hakan_Hardenberger Arctotis Holy_Wars_The_Punishment_Due Moneda_Bicentenario Arroz_de_campiña Asamblea_Nacional_Venezolana Anton_Webern Arrondissement_de_Libourne Hitachi,_Ltd. Guadalajara_México Grisuela_del_Páramo Hiperbolica Huaycan Hold_On_(Canción_de_Deep_Purple) Guerra_de_Invasión_Estadounidense Avenida_Church_(línea_Culver) Auguste_de_Chatillon Autos_sacramentales Modelo_de_evaluación_de_procesos_software_ISO_15504_SPICE_de_AENOR_para_PYMES Moviment_Socialista_de_Catalunya Howard_County_Public_School_District Mirage_IV Ananké_(mitología) Guerras_Clon_(novelas) Hotan Holbrook Antonio_Gallego_Valcárcel Arquitectura_cántabra Andrii_Abazyn Gustavo_III_de_Suecia Arp_268 Antrophyum Arterias_centrales_posterolaterales Moneda_de_2_000_pesetas Andrew_Scott_Reisse Hordeum_murinum

html map