Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Gardenia_stellaris Funiculí,_funicula Gabinete_de_Orientacion_y_Documentacion Romulo_Augustulo Gobernador_del_Banco_de_España Revista_Titanic Retreat Iglesia_de_Santiago_(desambiguación) Resident_Evil_6 Galaxia_Baby_Boom Union_Internacional_de_Ferrocarriles Municipio_de_Alaiedon_(condado_de_Ingham,_Míchigan) Ignacio_Anoa_y_Busto Uzbequistán Gems_Televisión Gi Gneo_Cornelio_Léntulo_(cónsul_146_a._C.) Municipio_de_Windsor_(condado_de_York,_Pensilvania) Roberto_Marcelino_Ortiz Sabbatella Fusulinacea Reino_Unido_de_Portugal,_Brasil_e_Algarves Municipio_Palmasola_(Falcon,_Venezuela) Municipio_de_West_Beaver_(condado_de_Snyder,_Pensilvania) Fuente_de_chocolate Unihockey Impunidad_diplomática Municipio_de_Grover_(condado_de_Johnson,_Misuri) Resi_Stiegler Rhinocerophis_fonsecai Rosemary_Grevillea Georg_von_Hessen-Darmstadt Gavaevodata Ute_Geweniger Municipio_Libertador_(Tachira_Venezuela) Trichilia_somalensis Funcion_seno Municipio_de_Ocampo_(Michoacán) Rumex_iseriensis Galeon_(desambiguación) Universidad_Transilvania_de_Braşov Tungurahua_(Provincia) USS_Lexington_(1825) Revolucion_mesodecimonónica Idrettslaget_Mode Municipio_de_Wakarusa_(condado_de_Douglas,_Kansas) Iglesia_de_San_Juan_de_Puerta_Nueva_de_Zamora Un_niño_de_otro_mundo Independence_of_the_Seas Municipio_de_Ogden_(condado_de_Lenawee,_Míchigan) Un_marido_ideal_(película_de_1947) Trichobrotica_pallida Municipio_de_Plain_(condado_de_Stark,_Ohio) Rincón_de_Azara Ricardo_Legorreta

html map