Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Volcán_Orosi Abano_Terme Abdul_Fatah_Younis Conde_de_Medinaceli Zurich_Renegades Abroita Vuillecin Condado_de_Val_Verde Christian_Martínez Condado_de_Villapadierna Abierto_coordenado Verneil-le-Chetif Aeropuerto_Internacional_General_Jose_Maria_Yánez William_Glackens Adición_aldólica Consecuencia_imprevista Villerville Acoemetae Aguascalientes_TV Albert_Ramos Agave_lophantha_var._brevifolia Zhivotnovod Acuaretico Aeonium_doremae Ciudad_de_la_eterna_primavera Agar_TSI Vector_excentricidad Condado_Travis Acacia_hostilis Cloverly_(Maryland) Al_Khor_SC Akutan_Zero W_B_Carp. Valentín_Sayhueque Aerva_brachiata Agustin_Ramon_Rodríguez_González Academia_de_Peliculas_de_Ciencia_Ficción,_Fantasia_y_Horror Cielo_(religión) Aercam_sprint Violeta_de_olor_o_comun Cheiridium_insulare Condado_de_Jackson_(Carolina_del_Norte) WR_103 Vuelta_ciclista_a_España_1995 Vuelta_al_País_Vasco_1974 Chocholá_(desambiguación) Vitry_le_François Yadakeya Vizcondado_de_Escoriaza Ciclo_de_CPU Conciertos_de_brandeburgo Chthonicola_sagittata Viaje_al_centro_de_la_Tierra_(película_de_1959) A_golpe_de_bisturi Waterpolo_en_los_XX_Juegos_Centroamericanos_y_del_Caribe

html map