Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Vaiva_Vo_(Arizona) Aeropuerto_Internacional_Shuangliu Vals_le-Chastel Víctor_Pérez_Varela Varicorhinus_thacbaensis Coca_Colla Comics_clasicos_y_modernos Adenium_somalense_var._crispum Colegio_electoral_de_Estados_Unidos Chauvac_Laux_Montaux Vanderbilt_(Pensilvania) Valeriana_del_Pirineo Adelina_Covian Colegio_rural_agrupado Coliseo_del_Pacífico Acrolophus_rhenanus Consejeria_de_Política_Territorial_y_Obras_Publicas_de_la_Generalidad_de_Cataluna Cheilanthes_lendigera_var._minor Yvonne_Blake Club_de_moteros Adrián_Dárgelos_Rodríguez Abejones Circuito_de_Knockhill Za'atar Voleibol_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Atenas_2004 Vicente_Alberti_y_Vidal Wiener_Stadtische Villa_San_José We_Have_An_Emergency Visanòs Ciclo_del_carbono_(ecología) Welcome_to_the_World Chenani Ciria_(Soria) Abdul_Aziz_al_Hakim Christian_Albert_Theodor_Billroth Agrarismo_Mexico Xenochalepus_frictus Víbora_bufadora Abdelilah_hriz Condado_de_coles Warm_Bodies Aborto_en_Panamá Abubakar_tafawa_balewa Verdadera_Iglesia_de_Jesus_en_China Württemberg Compositores_de_música Vapor_de_agua Condado_de_Lincoln_(Nuevo_México) Whitney_(serie_de_TV) Colapso_de_la_Unión_de_Repúblicas_Socialistas_Sovieticas Academia_de_Cine_de_Pekín Charlotte_Bronte Agüelo Clasificación_para_la_Copa_Mundial_de_Rugby_de_2015

html map