Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Jorge_Gustavo_Portella La_familia_más_loca_de_Chile_(programa_de_televisión) La_Plata_Prog_(Festival_de_Rock_Progresivo_Ciudad_de_La_Plata) Lamarkea La_Chapelle-Vendômoise La_vida_en_el_infierno Literatura_de_Egipto Lago_Chepelmut La_Chapelle_Lasson Leigh_Whannell Linea_1_(Metro_de_Sevilla) Jinmeiyo-Kanji Les_Angles Juan_Ramon_Sanchez Lenguas_centum Jensen_Beach_(Florida) La_plenitud_de_la_vida La_mañana_de_Chilevisión Linhenychus_Monodactylus Joe_Roberts Las_cerezas K_A_E.Prantl Jettatore_(pelicula) Jose_Manuel_Canamero_Garcia Jugadora_Mundial_de_la_FIFA_2006 Jose_Maria_López_Mezquita Kewanna_(Indiana) John_Agar Latzinaea Lance_Gunderson Kym_Marsh Itaboraidelphys_camposi Jules_Bertin Jose_Fernandez_Santini Leonardo_Euler Jaime_Romero_Gómez Ippolito_Scarsella Lenguas_sáparoan Leusemia_(album) La_Visión_del_Juicio_Final La_Torreta_de_Elda Leibnitz_(crater) Liga_de_los_Emiratos_Árabes_Unidos Keule Jorge_Rivas Larga_Marcha_4C Langelandia_portosantoi Interaccion_de_Coulomb Juniperus_cedrosiana La_vocacion_de_san_Mateo John_f.kennedy Jose_Alexandre_Gusmao Johannes_Steinhoff Junio_de_1956 Kuchum

html map