Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Asociacion_por_la_Paz Hecho_económico Hotevilla-Bacavi Harbour_View_F.C. Hedyotis_umbellata Helen_Luz Hufflepuff Artashir_I Asociacion_de_ayuda_a_las_victimas_del_11_m Heterócero Hamšík Antonio_Caballero_y_Fernández_de_Rodas Gymnopilus_junonius Aragonés_tensino Anton_Rafael_Mengs Hemichromini Gruta_del_Grand_Roc Anaeretes_flavirostris Honorable_Casa_Nacional_del_Estudiante HK_USP Ascensión_Esquivel_Ibarra Andlau Guaraní_(moneda_paraguaya) Hs_129B-2 Hedwige_de_Sajonia Gurna II_Distrito_Electoral_Federal_del_Estado_de_Mexico Astrapoteridos Modelo_de_entrada_salida Historia_de_la_Comunidad_de_Madrid Arte_rupestre_del_arco_mediterráneo_de_la_Peninsula_Iberica_en_Almeria Apóstatas Idioma_pemono Moritz_August_Seubert Asociacion_Deportiva_Fundacion_Logroñés Apistogramma Hamer_(desambiguación) Gropecunt_Lane Hermine_de_Nantes_Atlantique Avenida_del_mar Hibiscus_multiformis Hostname Hoy_Nieves! Homicide Modelo_estandar_de_fisica_de_partículas Azerbaiyan_en_el_Festival_de_la_Canción_de_Eurovisión Angel_Vazquez_Iglesias Molécula_orgánica Higa_de_Monreal Atlanta_Motor_Speedway Mountain_(condado_de_Oconto,_Wisconsin) Monasterio_de_Karakallou Hedyloidea Multimedia_interactiva Hesperomorpha_collaris

html map