Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Crucianella_maritima Corallocarpus_guatemalensis De_algunas_señoras/_Pum-Pum_te_maté Doricentrum Cádiz_(cráter) DTA_(desambiguación) Coupesarte Alexia_Ashford Diner_(película) Dorno Dennis_John_Kucinich Douglas_C_110 Copa_de_alemania_de_balonmano Crystal_Castles_II Cyphocharax Cremas_pasteleras Divine_Fire Cumuco Dinastia_Melendez_Quinones Duchcov Deere_&_Company Amphiprion_akindynos Dr_Strangelove_or_How_I_Learned_to_Stop_Worrying_and_Love_the_Bomb Corriente_del_Atlantico_Norte Curimata Cultura_Indo-Irania Desarrollismo Distrito_de_ancahuasi Crocidura_fulvastra Dulce_Maria_Loinaz Dexter_(Iowa) Dias_Felices_(serie_de_television) Amaryllis_tubispatha Coordenadas_(cartografía) Dawn_(banda) Del_Viso Diabrotica_septemliturata Dixon Denyce_Graves Cuchara_de_Casagrande Diego_García_Sayan_Larrabure Convento_de_las_Mercedes Coronel_Du_Graty Drôme_(desambiguación) Davide_Sanguinetti Diaspananthus Copa_Intertoto_1966-67 Cry_to_Heaven All_Terrain_Tactical_Enforcer Dujard. Corregimiento_de_Valdivia Desembarco_y_combate_de_Pisagua All_Good_Things_(Come_to_an_end) Amatitlania_kanna Dracontomelon

html map