Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Grupo_Acrobatico_Orlik Mol_(Bélgica) Autovia_Logroño-Soria Analisis_técnico_bursatil Azerbaycan Holocausto_en_Serbia Atletismo_en_los_XXI_Juegos_Centroamericanos_y_del_Caribe Araliopsis Hipomorfo Atitlán_(volcán) Morolo Ariobarzanes_I_de_Capadocia Anfibia Arco_Delicado Happy_Days_(serie_tv) Haba_tarragona Historia_de_la_Suprema_Corte_de_Justicia_de_la_Nación_(Mexico) Area_comun_de_seguridad Montigné_le_Brillant Moncley Mmcv Monolepta_neghellia Argumón Autovía_camino_de_santiago Heiligenberg Mozah_Bint_Nasser Henry_B_Eyring Huella_dactilar Guardias_reales Homapoderus_dualaicus Hoepker Guerra_Ruso_Turca_de_1735_1739 Helena_Fernan-Gómez Guillermo_II_Crispo Andrés_Lewin_Richter Mouthiers_sur-Boëme Hugo_de_los_Reyes_Chávez Henri_de_Massue_I_conde_de_Galway Apeadero_de_Banhos_de_Amieira Aprendizaje_holistico Monomeros Anticitera Helmut_Gutiérrez Hystiopsis_beniensis HD_157881 Honzen_ryōri Anfetamina Huracán_Vince_(2005) Mohammedan_S.C._Calcuta I_AM_I_(banda) Hinojar_de_Cervera Atrofia_de_Sudeck Home_a/s Ministerio_de_Transporte_de_Rumania Antonio_de_Borbon

html map