Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Pitágoras_de_Samos Origenes_de_la_palabra_Chihuahua Pepe_Sánchez_(director) Pentatlon_moderno_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Seúl_1988 Podiceps_gallardoi Oz_(Isere) Polígono_Babel Narcissus_broussonetii_f._grandiflorus Museo_de_San_Joaquín_y_Santa_Ana Paralaje_diurno Postgrado_en_Ingeniería_de_Edificación Parque_conmemorativo_estadounidense Papaver_modestum Muürsepp Nervio_facial_(7) Pisada Nicolas_Konstantinovich_Románov Nicolás_Merbury Ontinilla Odontolabinae Oton_I_de_Grecia Museo_de_Cádiz Palma_el_Joven Pedro_Ibañez_Ojeda Paulino_Bernabe_(padre) Onisandro Port_Angeles_(Washington) Pequeno_Hangleton Patología_periapical Penance Nu_jazz Pantano_de_La_Acena Nervio_asiático Potamogeton_caudatus O_Rosal_/_El_Rosal Nagore Oxigeno Nuestra_Señora_de_la_Paz_(Hawái) Nicolas_Vallar PDLP Piano_de_Delezenne Nico_Verhoeven NGC_3992 Ophrys_muscifera_f._longibracteata Nissa_Rebela Nocito Noviciado Ophrys_mammosa_ssp_caucasica Orden_ecuestre_del_Santo_Sepulcro_de_Jerusalén Parque_de_los_Patricios Paulo_Santos Pierre,_South_Dakota Parque_nacional_de_Llogara Nocturne_(canción_de_Secret_Garden) Panphagia

html map