Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Lista_de_países_por_PIB_(PPA)_per_capita Lista_de_capitulos_de_Karekano Lenguajes_declarativos La_Virtud Jethro_Tull_(compilación) Itinerario_Cultural_Europeo Liga_de_Béisbol_China Joao_Guimarães_Rosa Juan_Antonio_Montesinos Kokomo_(Indiana) Krizza_Neri Kozji_rid Linea_127_(Montevideo) Lenguaje_de_señas_Francesa Linares_del_Acebo LR_Ley_Del_Rap Les_Fêtes_d'Hébé Jose_Leon_Suárez Lazo_de_la_Verdad Instituto_Superior_de_Educacion,_Administracion_y_Desarrollo Jean_François_Molino Linköpings_Football_Club Journal_de_mathematiques_pures_et_appliquees Ligue_1_2007–08 Instituto_de_Formación_Docente_de_Trinidad Lago_Rukwa Jason_Wyngarde Ledo_Ivo Kimi_No_Shiranai_Monogatari Julieta_Castellanos Jennifer_Lynn_López Kerwin_Peixoto Juan_de_arellano Isabel_Rodriguez_Garcia John_Emms_(ajedrecista) La_Tablada_de_Cordoba Jan_Hendrik_De_Boer Jean_Atlan Liga_espanola_de_béisbol Khuen-Hedervary_Karoly Las_Piedras_(Paraguana) Karla_Mercedes_Álvarez_Báez Java_Business_Integration Laboratorios_Maver José_María_Gil-Robles Jacob_Van_Campen José_Luis_R_Roldan John_Peter_Petrucci Juan_Jose_de_Noya Jean_Marie_Le_Clezio Jonas_andries_van_praag LGBT_en_Italia Jardin_Botanico_Mont_Fleuri La_Tetanic Kibera_Kid

html map