Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Pueblo_Nuevo_(Madrid) Lutte_Ouvrière Luigné Mario_Kempes Raimana_Lee_Fung_Kuee Granollers_Fenix Marie_Genevieve_Navarre Merleta Megachernes_ryugadensis_ryugadensis Raúl_Navas_Paúl Martin_Pando Puerto_del_León Metal_Church Goverla Los_Collados_(Albacete) Marquesado_de_Castro_Serna Lulada Greg_Ballard Proyecto_Navidad Manuel_Lozano_(desambiguacion) Pseudogynoxys_durandii Maribi_Ugarteburu Megalognatha_verticalis Grabado_calcográfico Qavam_os-Saltané Gremio_Esportivo_Bage Miguel_Cid Greatest_Hits_(álbum_de_The_Police) Makrinitsa Lola_Flores_la_pelicula Marky_Ramone Marques_Haynes Manchuela_(Albacete) Mezquita_de_Fittja Pínula Memorial_Avelino_Camacho Millard_Mitchell Malope_malacoides_var_trifida María_Maluje Mega_(sitio_web) Mexico_Distrito_Federal Raion_de_Putyla Primaría_democrata_de_Louisiana_2008 Meadowcroft_Rockshelter Ranunculastrum_bereanum Puertas_de_andén Raul_(Raul_Gonzalez_Blanco) Masters_de_Hamburgo_1979 R_A_T_M. Lomo Lovro_von_Matacic Gran_Premio_de_Espana_de_1996 Maximo_Santos Gotha_G_V Llamado_al_altar

html map