Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Números_meándricos Pino_bosnio Pazo_los_Escudos Port-la-Nouvelle Parafrasis Partido_Comunista_Sudafricano No_sólo_de_rumba_vive_el_hombre Paulhac_en-Margeride Pedro_Rodriguez_de_la_Borbolla_y_Amoscotegui Phalaenopsis_schilleriana_var._compacta Pedro_Payan Paula_Jaraquemada Piedra,_papel_o_tijeras Naim_Suleimanov Pleocarphus Parakysis_notialis Operacion_Afrodita Neo-egipcio Ottfried_Forster Persecucion_de_la_etnia_gitana Piscina_de_Bethesda Petroica_neozelandesa Parque_Natural_de_Sant_Llorenç_del_Munt_i_l'Obac Piemontés Ness_Ziona Perseguido_(The_Walking_Dead) Otto_Heinrich_Warburg Neosilurus_rendahli Parque_de_Antoine_Blondin Plaza_Perú_(Concepción) Parapophylia_cordicollis Placa_de_Honor_de_la_Cruz_Roja_Espanola Periodoncista Numero_de_Froude Pipreola_jucunda Olafur_Ragnar_Grimsson Plano_complejo Nabadwipchandra_Dev_Burman Museo_del_Agua_de_Sobrón Parque_nacional_Ashkelon Pissing Peliancos Oasis Pedro_Barcia Phnum_Aoral No_te_rias,_que_es_peor Ny_(letra) Nicolas_Horthy_Nagybánya Olmito_and_Olmito Pedro_Perez Pokemon_Red Nodosáuridos Palabras,_promesas Pantaleón_y_las_visitadoras_(pelicula_de_1999) Ménessaire

html map