Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Eastvale_(Pensilvania) Crucero_corsario_de_La_Argentina Cuatro_Alamos Copa_Intertoto_1978 Amena Alex_Garcia_Fernandez Aloe_reflexa Earlville_(Iowa) Alomartes_(Íllora) Culturas_mediterráneas Alta_Verapaz Ampelopsis_quinquefolia Edgar_Mitchell Alzamiento_nacional Alpine_(Colorado) Diacantha_regularis Cuernampua Dalechampia_mollis Ducado_de_Chalvet Dawwa Amsterdam_(desambiguacion) Cuádriceps_crural Distrito_de_Levice Dolar_Caribe-Este Dáctilo_(poesía) De_Luz_Heights_(California) Coventry_City_FC De_Aquí_a_la_Luna_(revista) Cristianos_arabes Don_Dionís_de_Portugal Cul_de-sac Cosío Copa_Davis_1975 Display_(desambiguacion) Dado_trucado Crossocheilus Distrito_de_Heidekreis Del_Potro-Federer_en_los_JJOO_Londres_2012 Craponne-sur-Arzon Don’t_let_me_down_(canción_de_The_Beatles) Eccritotarsini Cultura_protoindoeuropea Alexander_Obando E_U_A Darío_Ubriaco Amadeo_Martínez Depuracion_(medicina) Drosera_plancherii Depierrea_campanuloides Dario_Ledesma Cytisus_patens Distrito_de_Comas_(Concepcion) Dátil Copa_de_Burundi Deporte_en_los_Países_Bajos

html map